Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Dolina Pięciu Stawów przejdzie ogromną metamorfozę. Miasto ogłosiło przetarg

Previous Next

Dolina Pięciu Stawów ma przejść ogromną metamorfozę. Miasto ogłosiło przetarg na dokumentację budowlano-wykonawczą. Jej rewitalizacja będzie kosztowała miasto około 50 mln zł.

Dolina 5 Stawów jest niestety bardzo zaniedbana, a przecież ma ogromny potencjał. W przeciwieństwie do Doliny Trzech Stawów, nie cieszy się tak dużą popularnością. Niebawem ma się to zmienić. Katowice ogłosiły przetarg na dokumentację budowlano-wykonawczą.

Mieszkańcy uznali, że obszar Doliny Pięciu Stawów wymaga konkretnej interwencji, wysprzątania, uporządkowania, stworzenia dróg rowerowych, miejsc parkingowych. Zdecydowana większość katowiczan uznała, że stawy powinny mieć funkcję wypoczynkową, rekreacyjno-sportową i ekologiczną – twierdzi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Całkowicie zgadzam się z tymi postulatami i cieszę się, że wykonaliśmy kolejny krok na drodze do ich realizacji. Ogłoszony przetarg pozwoli nam wyłonić projektanta tej ważnej rewitalizacji już w przyszłym roku, a z pierwszych zrewitalizowanych przestrzeni mieszkańcy będą mogli skorzystać w 2024 roku – dodaje.

Miasto ogłosiło przetarg na wyłonienie projektanta. Oferty są przyjmowane do 4.02.2021 roku. Po zakończeniu procedury przetargowej zostanie podpisana umowa z wykonawcą, który będzie miał 14 miesięcy na wykonanie projektu inwestycji. Po opracowaniu dokumentacji budowlano-wykonawczej projektu wykonawczego będzie możliwy wybór wykonawcy. Prace budowlane zgodnie z harmonogramem powinny się rozpocząć na przełomie I/II kwartału 2023 roku. Ze względu na skalę tej inwestycji, prace będą realizowane w etapach, tak by mieszkańcy możliwie szybko mogli zacząć korzystać z kolejnych zrewitalizowanych przestrzeni.

Mieszkańcy Katowic stawiają naturę na pierwszym miejscu

Zanim ogłoszono przetarg, najpierw zbadano potrzeby mieszkańców. To właśnie dzięki konsultacjom z katowiczanami powstała „Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna zagospodarowania terenów w okolicy stawów Morawa, Borki i Hubertusy”, która została opracowana przez inżynierów firmy AMAYA ARCHITEKCI Agnieszka Majewska”. Podczas konsultacji mieszkańcy naszego miasta wskazywali, że atutami tego obszaru są natura, czysta woda w stawach, cisza, zieleń, możliwość kąpieli oraz istnienie harcerskiej stanicy żeglarskiej.

Dlatego już możemy zdradzić, że istotnym elementem rewitalizacji Doliny Pięciu Stawów będzie dbanie o florę i faunę. Planowane są liczne nasadzenia drzew i krzewów na całym terenie objętym koncepcją. Pojawią się m.in. rośliny miododajne, które zapewnią pożywienie dla licznie występujących w tym rejonie pszczół i motyli. Z kolei nasadzenia takich gatunków, jak pigwowca okazałego, ligustra, berberysu, głogu pośredniego zapewni pożywienie dla ptaków i małych ssaków. W Dolinie Pięciu Stawów pojawią się także obszary o charakterze łąk – z budkami dla owadów.

Co zmieni się w Dolinie 5 Stawów?

Dolina 5 Stawów ma przejść ogromną metamorfozę. W ramach inwestycji mają powstać dwie duże plaże rekreacyjne i molo prowadzące do wyspy w zachodniej części stawu. Nie zabraknie także toalet, przebieralni, natrysków, boiska do siatkówki plażowej i kręgu grillowego.

Będzie również strefa wypoczynku, w której zostanie zainstalowany monitoring i nowe oświetlenie. W planach jest również zamontowanie nowych ławek, koszy na śmieci. Staw zostanie w całości wyczyszczony z szuwarów.
Wielkie zmiany czeka również staw Morawa. Zostanie połączony z Borkami kanałem, który znacząco zwiększy możliwości w zakresie rekreacyjnego korzystania z kajaków i łódek. Na północnym brzegu Morawy powstanie plaża rekreacyjna, boisko do siatkówki plażowej, toalety, przebieralnie i natryski. Wzdłuż całego wschodniego brzegu, równolegle do torów tramwajowych, powstanie drewniana promenada spacerowa, która połączy północną część stawu z południową.

Plaży nie zabraknie także na południowym brzegu, przy stanicy harcerskiej. Na północno-zachodnim brzegu Morawy powstanie krąg grillowy oraz miejsce do przeprowadzania lekcji w terenie.
Nie zapomniano również o trzech stawach Hubertus, które z założenia mają mieć bardziej „dziki” charakter. Zostaną całkowicie oczyszczone z szuwarów i połączone wąskimi kanałami. Hubertusem II pojawią się pomosty wędkarskie +dla osób niepełnosprawnych, a na północnym brzegu Hubertusa III zostanie utworzona ścieżka edukacyjna wraz z miejscem do lekcji terenowych.

Raj dla rowerzystów i kajakarzy

Dolina 5 Stawów ma się stać rajem dla rowerzystów i kajakarzy. Planuje się połączyć cały obszar nowymi drogami rowerowymi. Nie zabraknie także wiat rowerowych i punktów wypoczynkowych. Dodatkowo na całym obszarze powstaną również parkingi, m.in. przy zachodniej stronie stawu Borki oraz przy torach kolejowych pomiędzy Morawą a Hubertusami.

- Dużą zmianą oczekiwaną, szczególnie przez amatorów sportów wodnych, będzie kompleksowa przebudowa stanicy żeglarskiej na południowym brzegu Morawy. Tę inwestycję chcemy zrealizować szybciej niż rewitalizację całego obszaru stawów. Dzięki temu kajakarze będą mieli do dyspozycji nowoczesny obiekt przed zakończeniem rewitalizacji całej Doliny Pięciu Stawów – podkreśla Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic odpowiedzialny za realizację inwestycji.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search