Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Giszowiec dzięki budżetowi obywatelskiemu ma boisko wielofunkcyjne

DSC3197 Fot. M. Malina 1024x683

To już kolejna inwestycja, która została zrealizowana dzięki instrumentowi, jakim jest budżet partycypacyjny.

Prawie 600 projektów


W ramach 5 edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy do realizacji wybrali 599 projektów, z których już ponad 400 jest oddanych do użytku. Powstały nowe drogi rowerowe, stacje wypożyczalni rowerów, skwery, boiska. Skorzystali też najmłodsi – dla nich powstały ścieżki edukacyjne czy place zabaw. Katowiczanie dostali świetne narzędzie do wprowadzania zmian w swoim otoczeniu i z niego korzystają- mówi Marcin Krupa Prezydent Katowic. Warto zaznaczyć, że to decyzje Prezydenta Krupy spowodowały, że od 2015 roku corocznie na budżet obywatelski Katowice przeznaczają kwotę 20 mln złotych. W tym roku ta kwota jeszcze się zwiększa i wyniesie 30 mln złotych, powoduje że Budżet Obywatelki jest największy w całej Polsce w przeliczeniu na mieszkańca wśród miast wojewódzkich.

Boisko za ponad 500 tysięcy złotych


Oddana właśnie inwestycja przy ul. Miłej kosztowała budżet miasta 517 tysięcy złotych. W jej ramach powstało wielofunkcyjne boisko z nawierzchnią syntetyczną poliuretanową w kolorze zielonym i żółtym. W skład kompleksu wchodzi mini boisko do piłki nożnej oraz dwa boiska do koszykówki, które są ogrodzone i wyposażone w piłkochwyty. Najważniejszym kryterium przy projektowaniu tej inwestycji było bezpieczeństwo i komfort korzystających z niej dzieci. Boisko w ramach budżetu obywatelskiego było zgłoszone jako projekt lokalny, a za jego realizacją zagłosowało 830 mieszkańców.

Budżet obywatelski 2019


Budżet obywatelski zwany też partycypacyjny to jedno z ciekawszych narzędzi włączania mieszkańców do realnego rządzenia miastem. Ważne jest by ta słuszna i niezwykle potrzebna idea nie została przekształcona jako środek do doposażania szkół, przedszkoli i innych instytucji miejskich, a rzeczywiście wspierała innowacyjne i ciekawe pomysły mieszkańców. Ilość środków przeznaczanych w Katowicach na ten cel jest bardzo imponująca. W zeszłorocznej edycji na zgłoszonych 245 projektów lokalnych 124 zostało zakwalifikowanych do realizacji, a z projektów ogólnomiejskich 12 z 27. Jeżeli kwota na budżet obywatelski zostanie utrzymana na poziomie 30 milinów złotych, to spowoduje to, że prawie wszystkie zgłaszane pomysły będą realizowane. To dobrze, ale z realizacji projektów nie powinny być realizowane projekty polegające na remontach lub doposażaniu placówek edukacyjnych. Kolejną kwestią jest regulamin, który od 2018 roku dopuszcza do głosowania wszystkich, którzy mają nadany PESEL. Do tej pory mogły głosować tylko osoby, które ukończyły 16. rok życia. Teraz wszystkie szkoły czy przedszkola nie mają już problemów z przegłosowaniem swoich projektów. Ważne, aby regulamin na rok 2019 zachęcał do udziału osoby, które rzeczywiście mają ciekawe pomysły na inwestycje i wydarzenia służące mieszkańcom. Rywalizacja ze szkołami i przedszkolami na pewno temu nie służy.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search