Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Górnicy rozpoczęli strajk. Nie wyjechali po szychcie

Gornicy

Górnicy rozpoczęli strajk? To już prawie pewne. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że część górników w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej oraz w kopalni Wujek w Katowicach odmówiła wyjazdu po zakończonej szychcie.

Może oznaczać to jedno – protesty górników właśnie się rozpoczęły, szczególnie, że termin dla premiera Morawieckiego na jakąkolwiek reakcję już minął.

Przypomnijmy, że do 21 września strona społeczna oczekiwała na włączenie się premiera do rozmów na temat górnictwa i Śląska. Miarka się przebrała kiedy 10 września stronie społecznej został zaprezentowany Plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 oraz projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Komisja środowiska Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za zaostrzeniem z 40 do 60 proc celu redukcji emisji CO2. Jak czytamy w piśmie, na następny dzień komisja zgłosiła postulat wprowadzenia obowiązku neutralności klimatycznej do 2050 roku na poziomie poszczególnych państw członkowskich UE.

Związkowcy na razie nie chcą komentować sprawy. Informacja zostanie potwierdzona dopiero po zakończeniu dzisiejszego posiedzenia Międzyzwiązkowego Komitetu Porotestacyjno-Strajkowego. O sprawie będziemy Państwa informować na bieżąco.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że premier Mateusz Morawiecki nie przyjedzie dzisiaj na rozmowy z MKPS'em.

AKTUALIZACJA:

13. 15 W Kopalni Wujek dwóch górników zostało na dole.

13. 19  [Nieoficjalnie] Do protestów dołączyła się kopalnia "Halemba"

14. 00  W kopalni Wujek protestuje już trzech górników  

14. 22 - Do protestu dołączyła kopalnia "Pokój" w Rudzie Śląskiej  

14.32 – Oficjalnie trwa protest podziemny na kopalni "Bielszowice". W tej formie protestu uczestniczą górnicy z kopalń: "Wujek", "Pokój", "Halemba" i "Bielszowice".

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search