Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

I Komunie Święte przeniesione na jesień?

First Communion 3423588 1280

Nie będzie egzaminów maturalnych ani komunii świętych. Tegoroczny maj niewątpliwie przejdzie do historii jako miesiąc wyjątkowy, a wszystkiemu winny jest koronawirus, który zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie.

Wiele parafii, mając na uwagę zagrożenie związane z SARS-CoV-2 i panujące obostrzenia, już od dawna rozpatrywało alternatywny scenariusz organizacji I Komunii Świętej. Teraz zostało to odgórnie uregulowane. Biskup gliwicki ks. Jan Kopiec zapowiedział, że organizacja komunii czy bierzmowań będzie możliwa dopiero jesienią.

10 kwietnia biskup gliwicki podjął decyzję w sprawie sprawowania sakramentów, wyjaśniając, że podtrzymuje postanowienia Dekretu nr 363/20/A z dnia 25 marca 2020 roku., które uzupełnione zostały o punkt związane z sakramentem chrztu św., I Komunii Świętej oraz bierzmowania.

Okazuje się, że chrzty i śluby organizowane są bez przeszkód z tym jednak zastrzeżeniem, że w trakcie sprawowania sakramentu należy bezwzględnie zachować zasadę obecności 5 osób nie licząc szafarza. Z kolei pozostałe sakramenty zostaną odroczone. Jak czytamy w piśmie biskupa gliwickiego: - Udzielanie Sakramentu Bierzmowania oraz kontynuacja przerwanej wizytacji kanonicznej, zostaną wznowione po 31 sierpnia br. Szczegółowy harmonogram zostanie opracowany i podany do wiadomości po zluzowaniu ograniczeń wprowadzonych przez władze państwowe. Te same ograniczenia czasowe dotyczą Pierwszej Komunii Świętej i związanej z tym pierwszej spowiedzi dzieci, jednakże ostatecznie uzależnione to będzie od wznowienia zajęć w szkołach.

Szyte na miarę sukienki muszą poczekać w szafie, rezerwacje w restauracjach trzeba odwołać, a gości zaprosić na inny termin. To formalności, które wielu rodziców już dawno ma za sobą. O tym, co będzie we wrześniu będzie można myśleć dopiero, kiedy uporamy się z pandemią koronawirusa.

Czy podobnie będzie w diecezji katowickiej? Prawdopodobnie tak. Więcej informacji będzie można spodziewać się po 19 kwietnia.

fot. pixabay.com

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search