Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Igrzyska Europejskie w Katowicach? Możliwe!

Komitet Europejski 1024x683

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że Katowice zostaną gospodarzem Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Media określają nasze miasto najsilniejszym kandydatem na organizatora wydarzenia.

Nasza delegacja w Rzymie

Polska delegacja odbyła kilkudniową wizytę w Rzymie. W ubiegłą sobotę (19 stycznia 2019 r.) do Włoch polecieli: Tomasz Poręba - wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz przedstawiciel naszego miasta, wiceprezydent Katowic - Mariusz Skiba. Udział w delegacji miał wziąć prezydent Marcin Krupa, jednak ze względu na pogrzeb zamordowanego prezydenta Gdańska - Pawła Adamowicza, musiał zmienić plany. W stolicy Włoch doszło do spotkania z przedstawicielami Europejskiego Komitetu Olimpijskiego.

Igrzyska Europejskie w Katowicach?

Igrzyska Europejskie to sportowa impreza o zasięgu kontynentalnym, która odbywa się co cztery lata i ma charakter multidyscyplinarny. Po raz pierwszy odbyła się w 2015 roku w Baku. Została zainspirowana wieloletnią tradycją igrzysk kontynentalnych organizowanych w Afryce, Azji oraz łącznie w obu Amerykach (Igrzyska Panamerykańskie). Tegoroczna odsłona będzie miała miejsce w Mińsku między 21 a 30 czerwca. Choć od kolejnej dzielą nas aż 4 lata, to potencjalni organizatorzy trzeciej edycji (2023 r.) mają czas na składanie swoich kandydatur wyłącznie do 28 lutego br.

[caption id="attachment_639" align="aligncenter" width="498"]Spotkanie polskiej delegacji z EKO (twitter.com)[/caption]

Polska delegacja spotkała się w Rzymie z przedstawicielami Europejskiego Komitetu Olimpijskiego. Głównym tematem rozmów była potencjalna organizacja igrzysk w Katowicach. Po spotkaniu wiceprezydent Poręba powiedział: "Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy przyjechać do Rzymu i dowiedzieć się więcej o igrzyskach europejskich. Na poważnie chcemy kontynuować ten proces". Jak na razie Katowice są jedynym miastem pośród wszystkich zainteresowanych, o którym mówi się w mediach.

Rzecznik Polskiego Komitetu Olimpijskiego - Henryk Urbaś, przekonuje, że z organizacji wydarzenia płyną wymierne korzyści: "Promocja miasta i całego regionu. Tegoroczne igrzyska w Mińsku będą relacjonowane do ponad 100 krajów."

Do trzech razy sztuka?

W naszym kraj w ostatnim czasie już dwukrotnie starano się o organizację ważnych i wielkich imprez sportowych. Najpierw Małopolska próbowała zostać organizatorem zimowych igrzysk olimpijskich. Następnie Poznań starał się o możliwość organizacji Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 roku. Katowice sprawdziły się jako gospodarz szczytu klimatycznego COP24, a także wielokrotnie organizowały ważne wydarzenia sportowe. Ogłoszenie organizatora nastąpi 30 czerwca br. Być może do trzech razy sztuka, Polsko?

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search