Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Jak będzie wyglądał odbiór odpadów komunalnych w najbliższym czasie?

Katowicki magistrat uspokaja, że Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach działa bez zmian, jednakże niebawem może się to zmienić.

Już teraz warto pomyśleć o odpadach wytwarzanych przez gospodarstwa domowe. Pomimo tego, że obecnie MPGK działa bez zmian, należy się spodziewać, że sytuacja może ulec zmianie. Powodów jest wiele, a największy z nich to epidemia koronawirusa. Już teraz branża boryka się m.in. z brakami kadrowymi. A jak to wygląda w stolicy naszego województwa?


- W Katowicach odbiór odpadów odbywa się aktualnie bez zakłóceń. Wstrzymaliśmy jedynie realizowanie usługi wydawania worków na gruz typu big bag, w związku z zamknięciem Biura Obsługi Klienta dla obsługi bezpośredniej (pozostał kontakt e-mailowy - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefoniczny). Nadal jest jednak możliwość dowiezienia odpadów poremontowych, w ramach opłaty śmieciowej, do Gminnych Punków Zbiórki Odpadów lub e-mailowego zamówienia kontenera. W tym ostatnim przypadku klient płaci tylko za transport – wyjaśnia Robert Potucha, wiceprezes MPGK Katowice.

Niestety, wkrótce mogą pojawić się zmiany w harmonogramach odbioru odpadów lub ograniczenia dotyczące odbioru niektórych frakcji. - Będziemy o nich informować i dbać o to, aby były jak najmniej odczuwalne. Tymczasem apelujemy do mieszkańców, aby wsparli pracę sektora komunalnego w tym trudnym momencie poprzez właściwe praktyki we własnych gospodarstwach domowych – dodaje Robert Potucha.


.
Jak postępować z odpadami w gospodarstwie domowym?

Jak wynika z opracowania przygotowanego przez Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice, należy stosować się do następujących zasad:


 1. Przemyślane zakupy

  Strach bywa złym doradcą zakupowym. Sklepy wciąż działają i będą działać, a część nieprzemyślanych zakupów – trafi niestety do kosza. W najbliższym czasie warto zwrócić szczególną uwagę na rozsądne decyzje zakupowe, aby nie wyrzucać więcej niż zazwyczaj.

 2. Zmniejszanie objętości odpadów.

  Zgniatanie butelek i innych opakowań z tworzyw sztucznych, składanie lub targanie na mniejsze kawałki opakowań papierowych i kartonów – szczególnie teraz należy o tym pamiętać. Im mniej powietrza będą wozić śmieciarki – tym więcej zmieści się w nich odpadów.

 3. Ograniczenie remontów, wymiany mebli itp.

  To niestety nie jest czas na wiosenne porządki. Warto ograniczyć wizyty w marketach budowlanych i powstrzymać się na jakiś czas od prac generujących odpady wielkogabarytowe. Ewentualne ograniczenia w odbiorze śmieci, w pierwszej kolejności dotyczyć będą właśnie wielkich gabarytów.

 4. Kompostowanie.

  Kolejną frakcją, której odbiór – w przypadku przeciążenia systemu może zostać ograniczony, są odpady bio. Warto, aby właściciele nieruchomości jednorodzinnych pomyśleli o zagospodarowaniu odpadów zielonych we własnym zakresie i np. spróbowali stworzyć własny kompostownik.

fot. pixabay.com

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search