Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

100 tys. pracowników dojeżdża do Katowic z innych miast

Biurowiec Chorzowska 50

Gdzie indziej mieszkamy i gdzie indziej pracujemy. Taki wniosek wynika z nowych materiałów opublikowanych przez Info GZM. Portal stworzył interaktywną mapę, pokazującą, które gminy przeżywają największe oblężenie przyjezdnymi.

GZM - system naczyń połączonych

Każdy mieszkający lub pracujący na terenie Górnośląsko-Zagębiowskiej Metropolii wie, że jest to obszar specyficzny. Właściwie cały ten teren to jedna duża konurbacja - zespół miast położonych bardzo blisko siebie i pozostających w ścisłych relacjach między sobą. Brzmi to bardziej jak określenie relacji biznesowej niż położenia geograficznego, ale właśnie tym charakteryzuje się Metropolia. Oczywiście, trudno nie przyznać Katowicom prymu nad pozostałymi gminami, ale zauważyć trzeba, że nie pełnią one tak dominującej roli w swoim otoczeniu jak Warszawa czy Wrocław. Więzi pomiędzy poszczególnymi miastami naszego regionu widać na przykład w liczbie osób podróżujących po konurbacji w celach zarobkowych. 

Bliskie sąsiedztwo miast, dobra jakość infrastruktury drogowej, rozwijająca się siatka połączeń transportu publicznego i jego dostępność, wartość nieruchomości, a także zmiany społeczne związane m.in. z wyborem miejsca do życia, powodują, że coraz więcej osób pracuje poza miejscem zamieszkania - tłumaczą twórcy projektu Info GZM.

Pracownicy wybierają Katowice

Z danych zebranych i zaprezentowanych na specjalnej platformie Info GZM wynika, że mobilność mieszkańców w kwestiach związanych z pracą jest naprawdę duża. Nikogo chyba nie zdziwi fakt, że najwięcej osób (68 789) przyjeżdża do Katowic - stolicy województwa i regionu. Zaraz po nich znajdziemy miasta takie jak: Gliwice, Zabrze, Chorzów, czy Sosnowiec. W kwestii dodatniego bilansu przejazdów (więcej osób przyjeżdża niż wyjeżdża), to na miejscu pierwszym znajdziemy rzecz jasne Katowice, ale na kolejnych pozycjach znajdują się już dużo mniejsze gminy: Tychy, Tarnowskie Góry oraz Mikołów. Jak widać, mniejsze ośrodki także mogą stwarzać dobre warunki gospodarcze dla przedsiębiorców i samych pracowników. 

Miasta, których mieszkańcy najczęściej wyjeżdżają do pracy to przede wszystkim laureat wszystkich list - Katowice (13 715 osób), a także Sosnowiec, Gliwice oraz Dąbrowa Górnicza. Interaktywna mapa, gdzie można samemu zobaczyć przepływy ludności w obrębie Metropolii oraz poszczególnych gmin, dostępna jest na stronie internetowej. Twórcy projektu korzystali z danych Głównego Urzędu Statystycznego, opublikowanych w połowie 2019 roku. Jak zaznaczają autorzy, struktura przejazdów w najbliższym czasie może się znacząco zmienić. Ma na to wpływ nie tylko sama pandemia, ale także jej skutki - konieczność pracy zdalnej. 

Zaraz po stolicy 

Ze wspomnianych badań GUSu wynika, że 40% osób przyjeżdżających do Katowic w celach zarobkowych to mieszkańcy innych województw, przede wszystkim Małopolski. W sumie do centrum Śląska co roku przybywa 114 tysięcy pracowników. Więcej pojawia się tylko w Warszawie - 251 tysięcy. Te dane pokazują, że miasta Metropolii stają się bardzo atrakcyjne dla przyszłych pracodawców i inwestorów.  

Z mapy możemy się dowiedzieć, że do Katowic w 2016 roku przyjeżdżało łącznie ponad 100 tysięcy osób, z czego 60 proc., stanowili mieszkańcy GZM - opowiada Arkadiusz Goleniak z Departamentu Strategii i Polityki Przestrzennej GZM. - To pokazuje, jak bardzo gminy Metropolii są ze sobą powiązane - w jednym miejscu mieszkamy, a w innym pracujemy. Taka jest specyfika naszego obszaru. Przepływy ludności związane z zatrudnieniem wskazują również, które gminy są najważniejszymi ośrodkami pod względem gospodarczym - dopowiada.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search