Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Jak uratować ferie zimowe? 10 pomysłów na spędzanie wolnego czasu w Katowicach

Zima

Obostrzenia spowodowane pandemią koronawirusa niestety wielu osobom krzyżują plany związane z feriami zimowymi. Jak zatem spędzić aktywnie ten zimowy czas? Na szczęście Katowice przygotowały alternatywy, dzięki którym każdy znajdzie coś dla siebie.

1. Kato kolorowanki

Na najmłodszych czekają kolorowanki z charakterystycznymi obiektami w Katowicach. Na małych artystów czeka logo miasta, Nikiszowiec, Park Kościuszki i Spodek. Kolorowanki można znaleźć TUTAJ

2. Biblioteka planszówek

Dzięki bibliotece gier planszowych każdy miłośnik tej rozrywki znajdzie coś dla siebie. Przygotowano gry zarówno dla żądnej przygód młodzieży, dzieci lubiących wesołe zabawy, ale także dla dorosłych, którzy chcą spędzić czas przy dobrej fabule są do wypożyczenia w MBP filiach nr 3, 10, 11, 14, 19, 26, 27 i 30.

Katalog gier oraz regulamin dostępny TUTAJ


3. Ferie z Książką – bezpłatny wirtualny Książkowy ReMiks

Do 17 stycznia przygotowywane będą feryjne wyzwania dla czytelników. Remiks wybrzmiewać będzie w artystycznej i muzycznej nucie, z odrobiną komiksowego zacięcia, detektywistycznej tajemniczości, duchu eko oraz w otoczeniu niezwykłych postaci świata kultury. Biblioteka miejska zaprasza do międzypokoleniowego spędzania czasu.

Więcej informacji TUTAJ

4. Nakarm ptaki zimujące w Katowicach

Ci, którzy lubią obcować z przyrodą mogą bezpłatnie zabrać karmę z kaczkomatu, który stoi w Dolinie Trzech Stawów i nakarmić zwierzęta w okresie jesienno-zimowym. Należy pamiętać, że ptaki potrzebują odpowiedniego pokarmu a karmienie ich chlebem jest szkodliwe, bo może prowadzić do chorób układu pokarmowego.

5. Zabytkowe zakątki Katowic

W katowickiej dzielnicy Szopienice w sąsiedztwie kościoła ewangelickiego stanęła tablica historyczna poświęcona wybranym zabytkom w dzielnicy. Znajdziemy na niej m.in. kościół pw. św. Jadwigi, kościół Zbawiciela, ratusz, pocztę, hutę Uthemann i browar. Teksty i zdjęcia zostały przygotowane przez Radę Jednostki Pomocniczej nr 15 Szopienice-Burowiec we współpracy z Fundacją z Pasją.

6. Wycieczka Katowickim Szlakiem Murali

Katowickie murale mogą pomóc poznawać miasto i jego historię! Komu w ferie uda się zobaczyć wszystkie murale? Pierwsze przykłady malarstwa ściennego pojawiły się w naszej przestrzeni wiele lat temu, lecz dopiero dzięki zaangażowaniu artystów zaproszonych do udziału w pierwszej edycji Katowice Street Art Festival miasto zapełniło się muralami, do poznania których zachęca Szlak Katowickich Murali.
murale.katowice.eu

Więcej o szlaku pisaliśmy TUTAJ

7. Gry, zabawy, bajki, warsztaty – instytucje kultury dla dzieci

Atrakcje na okres ferii zimowych znajdziemy także w miejskich domach kultury. Wspólna podróż ekspresem polarnym? Czemu nie! Będą również gry z dębowym skrzatem Zbyszkiem i wróżką Gizelą, ferie z filmem, zajęcia artystyczne i bal zimowy, spotkanie ze sztuką i warsztaty to tylko kilka z propozycji.

8. Ferie z Oskarem

Teatr Ateneum przygotował cykl zabaw teatralnych i twórczych zainspirowany słuchowiskiem „Oskar i rzeczy” czeka na dzieci podczas 5-dniowych warsztatów online. Będzie można odkrywać sekretne życie przedmiotów codziennego użytku, tworzyć sceny teatralne i fotografować.

9. Warsztaty plastyczne 

Muzeum Historii Katowic przygotowało m.in. warsztaty plastyczne „W mieście Edwarda Dwurnika”, „Mały kostiumograf”, „Kapelusznik”, „Maskarada” czy „Wariacje wokół Dwurnika”.

Na warsztaty na żywo i online – „Zima, muzyka, sztuka” – z zakresu edukacji twórczej zaprasza Katowice Miasto Ogrodów. Uczestnicy namalują rośliny zimowe w formie graficznych drzew, stworzą do wizji krótkie formy instrumentalne. Nie zabraknie cyklu minikoncertów i audycji online.

W Galerii Sztuki Współczesnej BWA na dzieci i młodzież czekają warsztaty ekspresji twórczej

10. Ciesz się pięknem przyrody! 

Wycieczka do zielonych zakątków naszego miasta z całą rodziną to świetny pomysł na spędzanie wspólnego czasu. Czemu by nie odwiedzić Parku Kościuszki, Doliny Trzech Stawów, czy czekającą na rewitalizację Doliny Pięciu Stawów? Dla spragnionych widoków i zjazdów na sankach warto odwiedzić hałdę na Kostuchnie czy wełnowieckie Alpy. W końcu lasy, parki i skwery w Katowicach stanowią prawie 50% powierzchni miasta. 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search