Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Jakie odpady wyrzucamy najczęściej? MPGK Katowice podsumowało lato

Ekologiczne postawy mieszkańców, niegodne zachowanie restauratorów i pandemiczny „trend remontowy” - oto jak wygląda analiza sezonu letniego przygotowana przez MPGK.

Czego wyrzucamy najwięcej?

Okres letni rządzi się swoimi prawami. Generujemy więcej opakowań po napojach i często odwiedzamy restaurację. W tym roku wiele osób zrezygnowało z wakacyjnych wycieczek i została w domu, co też miało swoje przełożenie na miejską gospodarkę z odpadami. Z obserwacji MPGK wynika że, mieszkańcy Katowic najwięcej wyrzucali szklanych opakowań i butelek. W porównaniu z ubiegłym rokiem zauważono wzrost tych odpadów o ponad 30%. 

Można przypuszczać, że wiąże się to z bardziej świadomym podejściem mieszkańców do kwestii ekologicznych. Częściej rezygnują oni z opakowań z tworzyw sztucznych i wybierają np. produkty spożywcze w szklanych opakowaniach. Najszybciej w mieście nadal zapełniają się pojemniki na metale i tworzywa sztuczne. Miejmy nadzieje że będzie to stały trend, a mieszkańcy będą przykładać wagę do segregacji śmieci – mówi Robert Potucha, wiceprezes katowickiego MPGK. - Dużym problemem nadal jest jednak to, że katowiczanie nie zgniatają opakowań plastikowych oraz kartonów przed wyrzuceniem. W rezultacie śmieciarki wożą niestety prócz odpadów także powietrze – dodaje Robert Potucha.

Czy katowiczanie segregują śmieci?

Prawidłowa segregacja śmieci umożliwia powtórne wykorzystanie wielu cennych surowców znajdujących się w odpadach. Dzięki selektywnemu zbieraniu odpadów przyczyniamy się do zmniejszenia ilości składowanych odpadów, a także ograniczamy wydobywanie surowców i eksploatacji środowiska. Jak sprawa wygląda w Katowicach? Coraz więcej mieszkańców miasta segreguje śmieci. Świadczy to o dużej świadomości ekologicznej katowiczan. Zbierając selektywnie odpady popełniają jednak szereg błędów. Najczęstszym z nich jest niezgniatanie kartonowych i plastikowych opakowań, przez co śmieciarki są wypełnione nie tylko odpadami, ale również powietrzem.

Żółta kartka dla restauratorów 

Gastronomia została szczególnie dotknięta kryzysem podczas początkowej fazy epidemii. Jednak gdy obostrzenia zostały zniesione, ludzie tłumnie udali się do swoich ulubionych lokali, i gastronomia ponownie rozkwitła. Jak wiemy restauracje to przybytki, które generują wiele odpadów. Nie wszyscy chcą jednak za nie płacić. Niektórzy restauratorzy podrzucają swoje śmieci do pojemników przeznaczonych na odpady mieszkańców okolicznych bloków. Zdarzają się też incydenty, że pozostawiają śmieci w workach obok pojemników. Nieprawidłowym zachowaniom mają zapobiec częstsze kontrole pracowników MPGK wraz ze Strażą Miejską. Planowane jest również nawet dziesięciokrotne podniesienie ogólnokrajowych kar za zaśmiecanie dla podmiotów i osób fizycznych.

Pandemia, czyli remont mieszkania

Cały czas zauważalne jest kontynuowanie „trendu remontowego”, który powstał na początku pandemii. Od jej początku MPGK zaobserwowało zwiększone zainteresowanie usługami Gminnych Punktów Zbierania Odpadów. Punkty ponownie działają od 22 kwietnia i cieszą się niezwykłą popularnością. Największy ruch dostrzeżono w południowej części miasta. Punkt przy ul. Zaopusta odwiedza średnio 100 mieszkańców dziennie. MPGK planuje jego modernizację, która będzie polegać na powiększeniu punktu, rozwoju systemu obsługi klienta oraz rozładunku odpadów.

Nowoczesna infrastruktura komunalna

MPGK nie próżnowało podczas tegorocznego lata. Spółka ten czas wykorzystała na unowocześnienie istniejącej infrastruktury. W mieście trwają prace przy montażu kolejnych estetycznych półpodziemnych pojemników, które mieszczą więcej odpadów, a zajmują o wiele mniej miejsca niż standardowe. Obecnie na terenie Katowic funkcjonuje ich już 300, a do końca roku planowany jest montaż kolejnych 150. W czerwcu tabor MPGK zyskał 4 pojazdy zasilane gazem ziemnym. We wrześniu dołączą do niego kolejne 3 pojazdy, a do końca roku spółka planuje zakup 6 następnych.

fot. UM Katowice

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search