Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Karta mieszkańca Katowic już od 1 września!

Karta

Już od 1 września można ubiegać się o Kartę Mieszkańca Katowic. Będzie umożliwiać skorzystanie z ulg w miejscach sportu, rekreacji czy kultury. 

Karta Mieszkańca Katowic była jednym z elementów programu wyborczego prezydenta Katowic, Marcina Krupy.  Pierwsze pogłoski jakoby karta miała powstać słyszeliśmy już 2 lata temu i od tego momentu pomysł był w ciągłej realizacji. Projekt ma na celu zachęcić osoby mieszkające na terenie miasta do zameldowania i rozliczenia się z zeznania podatkowego PIT w Katowicach.

Jakie zniżki otrzymają osoby posiadające kartę mieszkańca?

Od 1 września na terenie Katowic zacznie obowiązywać karta mieszkańca. W pierwszym etapie wdrażania, karta ma umożliwiać beneficjentom skorzystanie z ulg w miejscach sportu, rekreacji czy kultury. Gdzie konkretnie otrzymamy zniżkę? Do jednostek akceptujących karty w Katowicach należą: Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. K. Bochenek, Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, Muzeum Historii Katowic, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

Program aprobowany jest również przez miejskie jednostki sportu m.in. MOSiR (kąpieliska ORW ”Bugla” i ORW „Rolna” oraz siłownie) i baseny miejskie (ceny z kartą: bilet normalny – 8zł, bilet ulgowy – 4zł). To nie wszystkie zalety karty: będzie ona również pełnić funkcję karty bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece w Katowicach. Od dnia wejścia karty w życie wejdą też nowe ceny dla osób, które nie korzystają z programu.  Powyższe zniżki to dopiero pierwszy etap. W kolejnych zakłada się, że posiadacze karty będą mieli możliwość tańszego parkowania oraz skorzystają ze zniżek oferowanych przez partnerów komercyjnych.

Kto jest uprawniony i jak otrzymać kartę mieszkańca Katowic?

Dokładne informacje owiane są jeszcze tajemnicą. Z doniesień jednak wynika, iż 31 sierpnia, mieszkańcy, którzy są zameldowani na stałe w Katowicach będą mogli jako pierwsi ściągnąć kartę w formie aplikacji. Osoby zameldowane czasowo będą zmuszone do osobistego złożenia wniosku w punkcie przy ulicy Pocztowej 7, który zostanie uruchomiony 1 września. W ten sam sposób mają postąpić osoby, które nie są zameldowane na terenie miasta, ale odprowadzają podatki w Katowicach. By otrzymać kartę będą musieli przedłożyć rozliczenie PIT za ostatni rok podatkowy. Karta będzie wydawana konkretnej osobie na okres dwóch lat. Przy korzystaniu ze zniżek do których uprawnia nas karta, będziemy zobowiązani do potwierdzenia swojej tożsamości.

Warunkiem ubiegania się o kartę mieszkańca w tym roku, w przypadku osób pracujących, będzie konieczność wykazania się rozliczaniem rocznego zeznania podatkowego PIT w Katowicach. Takie zeznania składane są co roku. To oznacza, że jeżeli mieszkaniec Katowic rozliczy w 2020 roku podatek PIT (za rok 2019) w innym mieście niż Katowice, to wtedy nie otrzyma karty mieszkańca w tym roku! Najwcześniej będzie się mógł o nią ubiegać dopiero po złożeniu PIT w Katowicach w 2021 roku – zaznacza Ewa Lipka, rzecznik prasowy.

Wszyscy uprawnieni mieszkańcy otrzymają kartę bezpłatnie, która do złudzenia przypomina tę bankomatową. Przetarg na realizacje projektu wygrała Grupa Lew z Częstochowy. Koszt wdrożenia karty to 1.55 mln złotych.

fot. BIP UMP Katowice

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search