Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Katowice dla odmiany w 3D - to pierwszy taki serwis w Europie

Model Katowice

To pierwszy tego typu serwis w Polsce i Europie w całości zaimplementowany w usłudze chmurowej Oracle Cloud. „Katowice dla odmiany w 3D”, jak sama nazwa wskazuje, pozwoli nasze miasto oglądać w 3D. Koszt stworzenia całego projektu opiewa na kwotę 349 320 złotych.

Nowo powstały serwis jest bardzo innowacyjny. Sama technologia 3D już nas nie dziwi, mapy w 3D też nie – w końcu wirtualny spacer po Katowicach dostępny jest na mapach google. W przypadku „Katowic dla odmiany w 3D” mamy wiele innych możliwości. Możemy porównać każdy obszar naszego miasta od roku 1998 do roku 2020 i zachodzące zmiany.

–  Nowością jest wykorzystanie usługi lokalizacji działek ewidencyjnych z uwzględnieniem szczegółowych informacji na ich temat z naszych baz danych. Dla potencjalnych inwestorów do serwisu podpięta została warstwa prezentująca tereny inwestycyjne – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

„Katowice dla odmiany w 3D” powstały w oparciu o zdjęcia lotnicze, zdjęcia ukośne, fotoplany, skaning laserowy, opracowanie prawdziwej ortofotomapy „true ortho" oraz aktualizację numerycznego modelu 3D budynków i budowli. Całość została przetworzona przez specjalistyczny sprzęt i umieszczona w chmurze Oracle Cloud. Serwis jest zintegrowany z Miejskim Systemem Zarządzania – Katowicką Infrastrukturą Informacji Przestrzennej.

– Dodatkową innowacją jest część prezentująca potencjał solarny dachów na terenie Katowic. W dobie alternatywnych źródeł energii, dynamicznego rozwoju fotowoltaiki, warstwa ta może stanowić źródło wiedzy zarówno dla mieszkańców i instytucji, jak również może wzbogacić informacje przekazywane przez Miejskie Centrum Energii – dodaje.

Serwis jest pierwszym tego typu rozwiązaniem nie tylko w Polsce, ale i w Europie. W całości zaimplementowano go w usłudze chmurowej Oracle Cloud. "Katowice dla odmiany w 3D" są dostępne pod adresem http://sip.katowice.eu/.

- Prawdziwa ortofotomapa „true ortho" dla Katowic została wykonana po raz pierwszy. Dotychczas ortofotomapy wykonywane były w sposób „tradycyjny", co oznaczało poprawność prezentowania obiektów wyłącznie na poziomie gruntu. Wyższe budynki wyraźnie pochylały się, zasłaniając część treści ortofotomapy. W większości przypadków dachy widoczne na ortofotomapie były przesunięte względem przyziemia. Mapa „true ortho" wyeliminowała ten problem i została wykonana z bardzo dużą dokładnością – mówi Maciej Jasny, główny specjalista ds. projektowo - wdrożeniowych IP w Wydziale Geodezji.

Serwis posiada również przydatne narzędzia, takie jak suwak, za pomocą którego następuje płynna prezentacja zmian w poszczególnych latach danych opracowań, pomiar odległości bezpośrednio na zdjęciach i modelach, wysokości, powierzchni poziomej oraz powierzchni w przestrzeni. „Katowice dla odmiany w 3D” zostały opracowane w języku polskim oraz angielskim z możliwością dynamicznego powiększenia czcionek na ekranie oraz zmianą kontrastu.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search