Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Katowice dopłacą Ci do ogrzewania?

Ogrzewanie Doplata 1024x683

Miasto wymieni Ci ogrzewanie na ekologiczne i będzie dopłacało do różnicy w cenie? Między innymi takie rozwiązanie proponuje część katowickich radnych. Dopłaty miałyby stanowić element skuteczniejszej walki ze smogiem.

Problem na kolejne 100 lat?

Choć w tym roku Katowice przygotowały 16 mln zł na wymianę pieców, to problem smogu może jeszcze trochę potrwać. Zgodnie z raportem Najwyższej Izby Kontroli, całkowite rozprawienie się z zanieczyszczeniem powietrza przy aktualnym tempie podejmowanych działań zajmie ok. 100 lat. To naprawdę długo, dlatego katowiccy radni Koalicji Obywatelskiej postanowili postawić radykalną propozycję. Komisja rozpatrzy projekt 27 lutego br.

„Dopłaćmy ludziom do ogrzewania!”

Radni KO przygotowali projekt uchwały, który przewiduje zwiększenie kwoty na wymianę pieców w ciągu najbliższych pięciu lat do poziomu 30 mln zl rocznie. Co ciekawsze, proponują oni, by Katowice opłacały ubogim mieszkańcom różnicę w wydatkach po zmianie systemu ogrzewania na ekologiczne.

Jak podaje Patryk Białas, katowicki radny KO: „Nasz projekt 27 lutego trafi pod obrady komisji infrastruktury. Następnie radni zajmą się nim na sesji w marcu”.

UM Katowice: skutecznie walczymy ze smogiem

Jak przypomina Urząd Miejski w Katowicach, dofinansowanie udzielane na wymianę pieca wynosi nawet do 10 tys. zł. To jedno z najwyższych takich świadczeń w kraju. „Do 2030 roku na walkę o czyste powietrze przeznaczymy ponad pół miliarda złotych” – mówi Ewa Lipka, rzecznik UM w Katowicach.

Magistrat tłumaczy, że przez ostatnie trzy lata, ilość wymienionych pieców wzrosła trzykrotnie. W samym 2018 roku zamieniono na ekologiczne ponad 1000 urządzeń grzewczych. Ponadto, dla mniej zamożnych mieszkańców, Katowice oferują także dopłaty do zakupu paliwa dobrej jakości, które mogą wynieść nawet do 900 zł.

„Zgodnie z obietnica wyborczą prezydenta Marcina Krupy przygotowujemy się do uruchomienia 50% dopłat w pierwszym roku do ogrzewania dla osób które wymienia źródło ciepła”podkreśla Ewa Lipka.

Odważna propozycja czy populizm?

Projekt radnych wydaje się mieć słuszny cel i na pewno spodoba się mieszkańcom. Jednak być może nie jest on do końca racjonalny. Spore obciążenie finansowe dla miasta z pewnością będzie stanowić utrudnienie dla kontynuowania kolejnych wielkich inwestycji. Czy radni KO próbują postawić prezydenta w niewygodnej sytuacji?

ZOBACZ TAKŻE: Nowy system monitoringu powietrza w Katowicach.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search