Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Katowice mają nowoczesną maszynę do testów na koronawirusa

Koronamaszyna 2

Walka z koronawirusem trwa. Po ulicach Katowic od kilku dni jeżdżą trzy nowe wymazobusy, a teraz miasto poinformowało o planach kupna nowoczesnej maszyny, która będzie badać pobrane próbki, odciążając tym samym diagnostów laboratoryjnych.

Dzięki trzem wymazobusom, uruchomionym przez Katowice z budżetu miasta, w skali miesiąca będzie można pobrać co najmniej trzy tysiące próbek do badań, co zdecydowanie przyspieszy diagnostykę i pozwoli na szybsze wykrycie koronawirusa u mieszkańców stolicy województwa.


- Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas priorytetem, dlatego walczymy z koronawirusem na wielu frontach – także wspierając w miarę możliwości heroiczne wysiłki pracowników ochrony zdrowia. Wielu specjalistów podkreśla, że dużą rolę w zwalczaniu epidemii ma szybka diagnostyka, dlatego uruchomiliśmy tzw. wymazobusy. Dzięki temu katowiczanie czekają krócej na pobranie próbek. Kolejnym działaniem jest zakup Systemu Hamilton MagEx STARlet, który jednocześnie będzie wykonywać aż 96 testów jednocześnie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Liczba osób zakażonych koronawirusem sukcesywnie wzrasta. Konieczna jest szybka diagnostyka, która pozwoli objąć pacjentów leczeniem i izolacją. Działania te zdecydowanie przyspieszą właśnie dzięki wymazobusom oraz wspomnianej maszynie, która skróci oczekiwanie na wynik. Co więcej, trzykrotnie zwiększona zostanie przepustowość laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Zamiast 200 próbek dziennie, będzie mogła analizować ich aż 600.

Koszt maszyny oraz materiałów zużywalnych i odczynników to 932,6 tys. zł. Wydatki te zostaną pokryte z budżetu miasta Katowice. Z uwagi na to, że maszyna została kupiona w Szwajcarii, dotrze do Katowic dopiero w maju. Jak podkreślają przedstawiciele katowickiego magistratu, urządzenie to będzie wykorzystywane także po pandemii, do innej diagnostyki molekularnej zakażeń zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search