Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Katowice najmniej zakorkowanym miastem w Polsce

Ulice

Według raportu rocznego, który przedstawiła firma Tom Tom. Katowice są najmniej zakorkowanym miastem w kraju. Średni poziom zakorkowania miasta to zaledwie 16%, a w ciągu roku było 40 dni bez korków.

W Katowicach jest najmniej korków 

Według raportu firmy Tom Tom wynika, że średni poziom zakorkowania Katowic spadł o 3 punkty procentowe i w tym roku wyniósł 16%. Spośród 12 polskich miast, które były brane pod uwagę w corocznym badaniu, Katowice po raz kolejny wypadły najlepiej. Na drugim miejscu uplasowała się Bielsko-Biała, a na trzecim Białystok. Najbardziej zakorkowanym polskim miastem jest Łódź.

- Coroczny raport firmy Tom Tom pokazuje, że działania podejmowane w Katowicach na rzecz zrównoważonego transportu przynoszą wymierne efekty. Wprowadzona w Śródmieściu w 2015 roku strefa Tempo 30, która w latach kolejnych została rozszerzona także na wybrane dzielnice, to jeden z przykładów działań na rzecz płynnego ruchu w Katowicach – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Okazuje się, że w Katowicach najmniej zakorkowanym miesiącem w 2020 roku był kwiecień, największy ruch natomiast odnotowano we wrześniu. Największe natężenie ruchu jest w dni robocze, w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. W całym 2020 roku kierowcy spędzili dodatkowo 59 godzin podczas podróży w godzinach szczytu, czyli 2 dni i 11 godzin. To o 21 godzin mniej, niż rok wcześniej.

- Promujemy transport rowerowy, a z każdym rokiem stacji wypożyczania rowerów miejskich przybywa. W ubiegłym roku otworzyliśmy trzy centra przesiadkowe, z których kierowcy na razie mogą korzystać bez płacenia za parkingi. Inwestujemy w infrastrukturę drogową, aby ruch tranzytowy odbywał się sprawnie. W pierwszej połowie tego roku zakończy się przebudowa DK81 w Piotrowicach, a cały czas trwają także prace na DK86 w Giszowcu. To wszystko przekłada się na jakość poruszania po mieście i mniejsze korki – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Raport TomTom Traffic Index opracowano już po raz 10. Powstaje na podstawie danych, gromadzonych z 600 milionów urządzeń na świecie, dlatego też uważa się go za wiarygodne źródło informacji. Swoim zasięgiem obejmuje drogi w 416 miastach z 57 krajów. W globalnym zestawieniu Katowice zajęły 310 miejsce, czyli również daleko od najbardziej zakorkowanych europejskich miast, wśród których przodują Moskwa, Istambuł i Kijów.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search