Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Katowice odnotowały olbrzymi spadek dochodów z tytułu podatku PIT i CIT

Money 2180330 1280

Wszystkie polskie miasta odnotowały drastyczny spadek dochodów. Wiele gmin już teraz zapowiada cięcia, a z wielu inwestycji trzeba będzie zrezygnować. Jak sprawa wygląda w Katowicach?

Jak wskazuje Krzysztof Kaczorowski z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Katowicach, można dziś podać różnice wpływów budżetu Katowic, wynikające ze zmniejszonych wpłat podatku CIT oraz PIT, na przykładzie dochodów miasta z tego tytułu w kwietniu 2019 i kwietniu 2020. Okazuje się, że różnica w dochodach jest olbrzymia.

Dochody z PIT w kwietniu 2019 roku wynosiły prawie 61 mln zł, tymczasem w kwietniu 2020 roku spadły do nieco ponad 35 mln zł. Zmniejszyły się zatem aż o 42%. To jednak nie wszystko, bowiem jeszcze gorzej wygląda sprawa z dochodami z tytuły podatku CIT. Te w kwietniu minionego roku wynosiły ponad 25 mln zł, z kolei w tym roku osiągają nieco ponad 5 mln zł. Można zatem zaobserwować spadek o 80%!

Związek Miast Polskich alarmuje, że polskim samorządom grozi zapaść. Z kolei sami samorządowcy już w marcu zaapelowali o pomoc antykryzysową. Ministerstwo Rozwoju poczyniło już nawet pewne przygotowanie opracowując specjalną ustawę, która pozwoli miastom i gminom na zwiększenie zadłużenia celem pokrycia strat wynikających z pandemii, jednakże projekt ten wciąż jest dyskutowany. Tarcza 3.0 przewiduje bowiem rozwiązania dla samorządów, ale czy pozwolą na wyjście z kryzysu?


Fot. pixabay.com

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search