Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Katowice: Stop pedofilii w Kościele katolickim! (news)

Katowice Przeciwko Pedofilii

Pedofilia w Kościele katolickim jest powodem manifestacji, która odbędzie się 13 stycznia o godzinie 11:30 na Placu Szewczyka w Katowicach. Jej celem jest doprowadzenie do ukarania księży winnych pedofilii.

Pedofilia bagatelizowana przez Kościół?

Kościół katolicki zamiast przeprosić i kategorycznie potępić pedofilię, przyjmuje narrację atakującą ofiary i jednocześnie usprawiedliwiającą przestępców seksualnych. To skandaliczne, haniebne i niedopuszczalne!” – w ten sposób rozpoczyna się opis wydarzenia na Facebooku. Jego organizatorem jest grupa „DOŚĆ milczenia – STOP klerykalizacji Polski. Inicjatywa Obywatelska”. Członkowie ruchu twierdzą, że przedstawiciele kościoła w sposób jawny deprecjonują krzywdę ofiar pedofilii dokonanej przed księży.

Oczekiwane zmiany

Organizatorzy wydarzenia opublikowali swoje oczekiwania wobec Kościoła katolickiego. Chcą, aby:
- odtajniono wszystkie akta i przekaże je organom ścigania
- zaprzestano prowadzenia dochodzeń wewnątrzkościelnych w przypadku przestępstw z kodeksu karnego
- (Kościół) zastosował się do obowiązującego prawa świeckiego
- zaprzestano praktyk tajemnicy spowiedzi w przypadku przestępstw z kk - zwłaszcza pedofilii
- powstała niezależna od Kk i odpolityczniona komisja, która zbada kwestię przestępstw seksualnych w kościele katolickim

Kościół: Nie akceptujemy pedofilii

Jak twierdzą duchowni, Kościół katolicki przyjął szczegółowe wytyczne dotyczące postępowania kościelnego w przypadku oskarżeń duchownych o molestowanie osób poniżej 18. roku życia. W 2013 r. polscy biskupi oświadczyli: „Z całą mocą podkreślamy – nie ma żadnej tolerancji dla pedofilii. Takie stanowisko zajmuje cały Kościół w Polsce – tak duchowni, jak i świeccy katolicy”. Jak możemy przeczytać na stronie Konferencji Episkopatu Polski: „Biskupi zaapelowali wówczas o reagowanie na krzywdę dzieci i szeroką prewencję. Przeprosili też za tych duchownych, którzy skrzywdzili dzieci. Prosili o szerokie spojrzenie na problem pedofilii, podkreślając, że ochrony i poczucia bezpieczeństwa potrzebują wszystkie dzieci, we wszystkich środowiskach.

Kler 2.0?

Nastroje antyklerykalne w Polsce prawdopodobnie nasiliły się po premierze filmu Wojciecha Smarzowskiego pt. „Kler”. Obraz ten dotyczył pedofilii oraz innych nieetycznych i niemoralnych praktyk dokonywanych przez księży. Dzieło Smarzowskiego obejrzało w kraju już ponad 5 mln widzów, dzięki czemu stało się ono jednym z nielicznych polskich filmów, którego koszty zwróciły się w zaledwie kilka miesięcy. O coraz silniejszej postawie przeciwnej kościołowi może również świadczyć rozpoczęta – nie przez przypadek - 6 stycznia przez Barbarę Nowacką akcja zbierania podpisów. Celem petycji jest zniesienie finansowania lekcji religii oraz ubezpieczeń księży i duchownych z budżetu państwa.

Jak dotąd udział w katowickim zgromadzeniu zadeklarowały zaledwie 32 osoby, a 187 jest zainteresowanych.

(fot. https://www.facebook.com/events/2228110490801294/)

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search