Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Katowice wspomagają Ukrainę. Wyruszył transport artykułów pierwszej potrzeby

Previous Next

Katowice razem z organizacją Wolne Miejsce oraz Ustronianką odpowiedziały na apel Ukrainy. Dzięki współpracy tych trzech jednostek udało się zebrać najpotrzebniejsze artykuły dla poszkodowanych.

Katowice dla Ukrainy

Niedawno nasi wschodni sąsiedzi doświadczyli fali powodzi, która zalała aż 285 miejscowości. W zachodnich regionach kraju woda zniszczyła infrastrukturę drogową, domy i inne budynki, w tym szpitale. Mówi się, że Ukraina od pięćdziesięciu lat nie ucierpiała z powodu tak dużej katastrofy naturalnej. Żywioł odciął od świata wiele gospodarstw. Wśród poszkodowanych odnotowano także ofiary śmiertelne. Konsul Generalny Ukrainy zaapelował o pomoc. Nasze miasto odpowiedziało.

We współpracy z Ustronianką władze Katowic przygotowały tir wypełniony butelkami z wodą pitną, które ważyły łącznie dwadzieścia cztery tony. Przedsiębiorstwo w ramach działań CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu) zapewniło wodę, natomiast miasto zapłaciło za koszty transportu.

Dziękuję także prezesowi firmy Ustronianka - Naturalna Woda Mineralna, Panu Michałowi Bożkowi i Pani wiceprezes Barbarze Bożek, za przekazanie 24 ton wody pitnej, która w pierwszym transporcie dotarła już na Ukrainę - mówił prezydent Marcin Krupa.

Wielkie serca

To nie koniec działań podjętych przez miasto. Do 14 sierpnia trwała zbiórkę żywności o długim terminie przydatności, środków higienicznych oraz pościeli. Do akcji przyłączyło się również stowarzyszenie Wolne Miejsca. Wolontariusze znani są z organizowania Wigilii i Wielkanocy dla osób samotnych. Członkowie organizacji prowadzą także pierwszy w naszym mieście sklep socjalny. Teraz przystąpili do współpracy na rzecz Ukrainy. 

- Naszym obowiązkiem jest pomaganie. Naszym obowiązkiem jest bycie solidarnymi ze społecznościami, które potrzebują pomocy. W ostatnich miesiącach katowiczanie udowodnili, że mają wielkie serca - opowiada z dumą Marcin Krupa. 

Wolontariusze pojechali na Ukrainę, by osobiście dostarczyć pomoc potrzebującym. Prezes fundacji Mikołaj Rykowski zapowiada, że planuje dalsze wsparcie dla poszkodowanych. 

Władze miasta nie zapominają także o swoich rodakach. Katowice planują przekazać znaczne wsparcie finansowe gminom Brusy i Sulęczyno. W dobroczynnym projekcie chcą wziąć udział także inne miejscowości: Rybnik, Wodzisław Śląski, Sosnowiec, Racibórz oraz Chorzów. Poszkodowane miejscowość ucierpiały w skutek nawałnic. Wiatr zrywał dachówki i niszczył kominy. Kilkadziesiąt rodzin długi czas borykało się z brakiem prądu oraz zalanymi wnętrzami domów. 

fot. Marcin Krupa 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search