Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Katowice: Wystawa główna w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Podpisano umowę z wykonawcą

Previous Next

Podpisano umowę z wykonawcą wystawy stałej w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Zapowiada się ciekawie, szczególnie, że ekspozycję będzie projektować ta sama firma, która zaprojektowała wystawę historii Górnego Śląska w Muzeum Śląskim.

Dzisiaj, 18 stycznia podpisano umowę z wykonawcą wystawy głównej w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Jest nim firma Adventure Ekspozycje, która jest odpowiedzialna m.in. za Galerię Sztuki Sakralnej i wystawę historii Górnego Śląska w Muzeum Śląskim.

 – To kolejny krok do upamiętnienia tragedii, która się tutaj zdarzyła i zapoczątkowała wolność, którą się dzisiaj cieszymy  – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.  – Górnicy, którzy tu polegli, polegli za naszą ojczyznę i za naszą wolność. Jesteśmy im winni jako społeczeństwo, aby pamięć o nich była cały czas żywa. Czekamy na nowe otwarcie, większego, posiadającego jeszcze więcej treści i artefaktów miejsca, które będzie symbolizowało właśnie tę walkę o wolność górników z Kopalni Wujek. Myślę, że to będzie ważne miejsce, zarówno na mapie naszego miasta jak i kraju – dodaje.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, czyli Muzeum przy kopalni Wujek jest rozbudowywane od września 2020 r. Inwestycja ma zakończyć się w grudniu na 40-lecie pacyfikacji kopalni Wujek. Całość inwestycji opiewa na kwotę 16,6 mln zł, z czego 10, 1 mln zł będzie przeznaczone na aranżację i wyposażenie nowej wystawy.

- Powstanie wystawy Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności nawiązuje do 40. Rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek – wyjaśnia Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. – To wydarzenie wpisuje się o walkę o wolność, wolność wszystkich nas. Dlatego jego upamiętnienie jest ważne zarówno dla Śląska jak i Polski. Uruchomienie muzeum 16 grudnia 2021 roku będzie najważniejszym elementem tych obchodów – dodaje.

Muzeum po rozbudowie będzie miało trzy poziomy – piwnicę, parter, piętro oraz 1 200 kw. powierzchni wystawienniczej. W ramach prac, zostaną odnowione wnętrza oraz będzie zrobiona nowa elewacja.
Nowa ekspozycja będzie przedstawiać genezę NSZZ „Solidarność” oraz opowiadać o pacyfikacji kopalni „Wujek” i stanie wojennym. Całość scenografii będzie nawiązywać do wnętrz kopalni oraz fabryki. Nie zabranie ciekawych eksponatów, plansz oraz multimediów. W Śląskim Centrum Wolności i Solidarności będzie można zobaczyć czołg T-55, który teraz stoi przed kopalnią Wujek oraz symboliczną żelazną kurtynę.

fot. Magdalena Grabowska 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search