Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Katowicki Praktiker zmienił właściciela. Zostanie zburzony?

Praktiker Katowice

Zamknięty przed ponad trzema laty market budowlany przy alei Górnośląskiej (A4) został ponownie sprzedany. Kupcem jest jeden z deweloperów aktywnych na katowickim rynku biurowym.

Przez lata Praktiker był jedną z najpopularniejszych sieci sklepów DIY w Polsce. W 2013 roku niemiecka firma popadła w tarapaty i ogłosiła upadłość, lecz mimo to w tamtym okresie jej polski oddział dobrze sobie radził. Kłopoty zaczęły się po kilku latach i tym razem sieci nie udało się wybronić. Wraz z początkiem 2017 r. markety Praktikera zaczęły stopniowo znikać z polskich miast, aż w końcu zamknięto wszystkie z nich.

Katowicki Praktiker przy alei Górnośląskiej zakończył działalność w lutym 2017 r. Chociaż pozostałe lokalizacje przejęła konkurencja i dziś prowadzi w nich swoje sklepy budowlane, to w tym przypadku historia potoczyła się inaczej. Hala od tamtej pory stoi pusta, ciągle czekając, aż zostanie zagospodarowana.

W styczniu 2018 r. obiekt dawnego Praktikera wraz z 27 innymi obiektami na terenie dużych polskich miast został sprzedany spółce Chariot powiązaną z Griffin Real Estate. Następnie hala stała się przedmiotem przedwstępnej umowy sprzedaży pod koniec 2019 roku. Ostatecznie transakcja doszła do skutku na przełomie czerwca i lipca bieżącego roku.

Nabywcą katowickiego Praktikera jest spółka zależna firmy Skanska. To szwedzki deweloper, który w Katowicach wybudował tzw. biurowce Tiramisu, czyli kompleks Silesia Business Park przy ul. Chorzowskiej. Firma posiada w swoim portfelu również teren przy alei Rozdzieńskiego. Teraz trafił do niego również Praktiker.

Skanska na razie nie zdradza, jakie ma plany wobec nieruchomości przy alei Górnośląskiej. Deweloper specjalizuje się w inwestycjach biurowych, dlatego można spodziewać się, że hala zostanie rozebrana, aby zrobić miejsce dla nowego obiektu biurowego. W bezpośrednim sąsiedztwie istnieją już budynki o tej funkcji: biurowce Atrium oraz Millenium Plaza. Obszar nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego, natomiast w 2014 r. dla tej nieruchomości wydano warunki zabudowy dla 8-kondygnacyjnego kompleksu biurowego z parkingiem podziemnym. Czy właśnie taką inwestycję zrealizuje tam Skanska? Na odpowiedź musimy jeszcze zaczekać...

fot. Google Maps

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search