Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Katowicki szpital dziecięcy uzyskał międzynarodowe wyróżnienie

Previous Next

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II to jeden z największych szpitali dziecięcych w naszym kraju. Od lat cieszy się świetnymi wynikami i renomą nie tylko w naszym województwie. Niedawno został dostrzeżony i wyróżniony na arenie międzynarodowej.

Wyróżnienie dla katowickiego ośrodka

11 sierpnia placówka poinformowała o otrzymaniu prestiżowego certyfikatu Centre of Reference for Pediatric Diabetes dla Oddziału Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii. Jego kierownikiem jest profesor Przemysława Jarosz-Chobot. 

Nasz ośrodek po raz kolejny otrzymał międzynarodowy certyfikat potwierdzający najwyższą jakość opieki nad dziećmi chorującymi na cukrzycę - cieszą się pracownicy szpitala.

Certyfikat pierwszy raz trafił do placówki w 2019 roku. By go uzyskać Klinika Diabetologii Dziecięcej SUM (która wspomaga Oddział) musiała przejść szczegółowy audyt, podczas którego oceniano miedzy innymi: kompetencje pracowników, wyposażenie ośrodka oraz sprawność procedur medycznych. Zaświadczenie otrzymują placówki, które opiekują się co najmniej 150 małymi pacjentami. Do wymogów dołączają także takie czynniki jak: współpraca ze stowarzyszeniami pacjentów, możliwość przyjmowania zagranicznych podopiecznych, czy przeprowadzania programów edukacyjnych na międzynarodowym poziomie. Nawet trudny czas społecznej kwarantanny nie stanowił problemu dla katowickich medyków. 

Przez cały okres pandemii pracowaliśmy pełną parą. Jako oddział referencyjny nie wstrzymaliśmy przyjęć, żaden pacjent nie został pozostawiony bez pomocy - opowiada prof. Przemysława Jarosz-Chobot, kierująca Oddziałem Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii GCZD. - Znakomicie poradziliśmy sobie z wyzwaniem, jakim była zdalna edukacja opiekunów pacjentów diabetologicznych - dodaje.

W światowej czołówce 

Certyfikat Centre of Reference for Pediatric Diabetes jest przyznawany placówkom, które korzystają z nowoczesnej technologii przy leczeniu pacjentów chorych na cukrzycę. Liczą się także kompetencje oraz doświadczenie całego personelu oddziału. Dyplom przyznają szanowane instytucje medyczne: grupa SWEET (Pediatric Diabetes Working To Create Centers Of Reference), europejski oddział Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej oraz International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes (ISPAD). Projekt SWEET powstał stosunkowo niedawno, bo w 2018 roku przy wparciu unijnego Programu Zdrowia Publicznego. Misją inicjatywy została optymalizacja wyników leczenia dzieci oraz młodzieży z cukrzycą, która swoim zasięgiem ma objąć cały świat.

Dotychczas jedynie około sześćdziesiąt placówek może się poszczycić renomowanym Certyfikatem. Gratulujemy śląskiemu Centrum Zdrowia Dziecka, które niedawno dołączyło do tego zacnego grona. Oprócz niego, międzynarodowe zaświadczenie uzyskały jeszcze trzy inne polskie szpitale: w Warszawie, Opolu i Rzeszowie. 

Profesjonaliści uratowali chłopczyka 

Na początku sierpnia o katowickim ośrodku zrobiło się głośno z powodu brawurowej akcji ratunkowej. Dzięki sprawności i wysokim kompetencjom pracowników, udało się ocalić przed śmiercią półtorarocznego pacjenta. Dziecko przyjechało do szpitala z kilkoma poważnymi ranami szyi. Natychmiast przewieziono je na blok operacyjny. 

- Chłopczyk czuje się bardzo dobrze. Z największą troską i czułością zajmuje się nim prawie cały oddział Chirurgii i Urologii w GCZD w Katowicach - informował niedawno szpital.  

3 Thumb Medium250 0

fot. Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search