Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Katowickie serca na nakrętki

Nakretki

W Katowicach mają stanąć nowe kosze w kształcie serca. Nie będą ich jednak wypełniać śmieci, ale nakrętki. Pomysłodawcą akcji jest Stowarzyszenie Klucz - Stop Społecznym Wykluczeniom.

- Zebrane nakrętki zostaną odkupione przez firmy zajmujące się recyklingiem, a dochód będzie przeznaczony na funkcjonowanie szpitali, placówek medycznych, hospicjów oraz schronisk dla zwierząt na terenie naszego miasta - mówi Alicja Dobija, prezes zarządu organizacji.

Mieszkańcy będą mogli wrzucać do zbiorników wszystkie plastikowe nakrętki po produktach spożywczych, chemii gospodarczej, płynach do zmywania lub szamponach, niezależnie od kształtu czy koloru zakrętki. Co więcej, kosze pomogą w utrzymaniu czystych terenów zielonych i niezaśmieconych przestrzeni miejskich.

Zrzutka na charytatywne kosze

26 czerwca Adam Lejman-Gąska, Radny Miasta Katowice, przedstawił petycję z propozycją zakupu nowych koszy. Jednak kilka dni później otrzymał odpowiedź negatywną. Miasto uznało, że nie jest zainteresowane propozycją inwestycji, ponieważ Katowice mają już dwa podobne zbiorniki. Stowarzyszenie we współpracy z radnym postanowiło przejąć inicjatywę i samodzielnie sfinansować zakup.

- Od dzisiaj wraz ze Stowarzyszenie Klucz - Stop Społecznym Wykluczeniom rozpoczynamy zbiórkę i szukamy sponsorów, aby zakupić wzmiankowane kosze na nakrętki – napisał wczoraj na swoim profilu facebookowym Adam Lejman-Gąska. - Mamy nadzieję, że nasza akcja poprawi wizerunek miasta oraz pomoże osobom potrzebującym – dodał.

Wszyscy zainteresowani akcją mogą się w nią włączyć poprzez stronę: https://zrzutka.pl/5ch3jd. Organizatorzy mają nadzieję, że przy wsparciu lokalnej społeczności projekt odniesie sukces i w najbliższym czasie w Katowicach stanie jak najwięcej koszy na nakrętki. Zdaniem pomysłodawców przełoży się to na większa ilość funduszy na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia.

- Zebrane nakrętki zostaną odkupione przez firmy zajmujące się recyklingiem, a dochód zostanie przeznaczony na funkcjonowanie szpitali, placówek medycznych, hospicjów oraz schronisk dla zwierząt na terenie naszego miasta - opowiada Alicja Dobija.

W poniedziałek radny Adam Lejman-Gąska złożył pismo do Prezydenta Miasta Katowice. Prosi w nim o wskazanie lokalizacji w przestrzeni miejskiej, gdzie mogłyby w niedalekiej przyszłości stanąć zbiorniki na nakrętki. Radny zaprasza też do współpracy zainteresowanych projektem mieszkańców Katowic. Każdy, kto chciałby, aby charytatywny kosz stanął na danym osiedlu, może kontaktować się bezpośrednio z Adamem Lejmanem-Gąską lub Alicją Dobiją.

Pomysłodawcy projektu

Stowarzyszenie Klucz - Stop Społecznym Wykluczeniom działa w Katowicach już od 2017r. Zajmuje się pomocą osobom niepełnosprawnym, bezdomnym, ofiarom przemocy. Organizacja troszczy się także o poszanowanie praw człowieka, działa na rzecz równości oraz demokracji.
Zbiórkę na zakup charytatywnych koszy objęli swoim patronatem:

  • Monika Rosa - Posłanka na Sejm RP
  • Adam Lejman-Gąska - Radny Miasta Katowice
  • Alicja Dobija - Działaczka społeczna, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Klucz - Stop Społecznym Wykluczeniom
  • Mariusz Nawrat - Działacz społeczny, Członek Zarządu Stowarzyszenia Klucz - Stop Społecznym Wykluczeniom

Fot. mat. prasowe

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search