Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Katowiczanie posprzątają swoje miasto. Każdy może dołączyć

86754914 1493431970835597 6263784887216504832 O
Akcja SprzątaMy Dzielnice ma zwrócić uwagę na problem śmieci, których na katowickich ulicach nie brakuje. Rok temu zebrano grubo ponad pół tysiąca worków. Czy teraz uda się poprawić wynik?

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Wolnej Herbaty oraz Urząd Miasta Katowice. W tym roku SprzątaMY Dzielnice zostało podzielone na trzy etapy. W pierwszym (od 19 do 29 lutego) mieszkańcy mogą zgłaszać miejsca, które ich zdaniem wymagają posprzątania (szczegóły na dole tekstu).

Potem (od 9 do 20 marca) katowiczanie w internetowym głosowaniu będą wybierać, gdzie powinni się pojawić społecznicy. Następnie nadejdzie czas, by przystąpić do działania. W każdą sobotę od 28 marca do 2 maja jedno miejsce zostanie wysprzątane.

- Jesteśmy zaskoczeni aktywnością mieszkańców. W zeszłym roku odebraliśmy 67 zgłoszeń terenów do posprzątania, a na etapie głosowania oddano ponad 5 tysięcy głosów. Nasze najśmielsze oczekiwania przerosła akcja sprzątania na Giszowcu, na którą przyszło ponad 130 osób! Naprawdę widać, że mieszkańcom zależy na tym, żeby w ich okolicy było czysto i są gotowi sami wziąć się do pracy - mówi Olaf Józefoski, prezes Stowarzyszenia Wolnej Herbaty.

W katowickich zakamarkach można znaleźć śmieci każdego rodzaju. Plastik, szkło, a nawet opony i sprzęt elektroniczny. Na co dzień nie zwracamy na to uwagi, przez co śmieci na ulicach robi się coraz więcej. Takie akcje nie sprawią, że całe miasto będzie czyste, ale mają zwrócić uwagę na narastający problem śmieci.

W zeszłorocznej edycji katowiczanie mogli zobaczyć, że ilość odpadów na ulicach jest ogromna. Społecznicy zebrali 311 worków ze szkłem i 322 worków z plastikiem. Jeszcze większe wrażenie robi liczba uczestników, bo rękawy zakasało ponad 300 wolontariuszy.

Biorąc udział w akcji SprzątaMY Dzielnice, można nie tylko zrobić coś dobrego dla natury, ale także poznać wielu świetnych ludzi. W celach integracyjnych organizatorzy robią grille dla uczestników.

Harmonogram akcji:

I Etap – zgłaszanie terenów: 19.02 – 29.02
II Etap – głosowanie: 09.03 – 20.03
III Etap – akcje sprzątania:
1. 28 marca
2. 4 kwietnia
3. 18 kwietnia
4. 25 kwietnia
5. 2 maja

Gdzie i jak zgłaszać tereny?

Najlepiej fotografując miejsce, które chcemy zgłosić i wysyłając je wraz z opisem na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub udostępniając bezpośrednio na wydarzeniu Stowarzyszenia Wolnej Herbaty: https://www.facebook.com/wolnaherbata/

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search