Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Kierowcy przekraczający granicę z Czechami otrzymają wodę i bułki

Staraz

Decyzją rządu w Polsce ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego. 15 marca czasowo przywrócono granice i wprowadzone kontrole osób wjeżdżających do naszego kraju.


- Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiąca granicę wewnętrzną informujemy, że w zasięgu terytorialnym Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zostało wyznaczonych 7 miejsc, w których można przekraczać granicę państwową. Na terenie województwa Śląskiego 5 miejsc – Cieszyn – Most Przyjaźni, Cieszyn - Chotebuz, Gołkowice, Gorzyczki, Nowe Chałupki, a na terenie województwa Opolskiego 2 miejsca - Trzebina i Głuchołazy – informowała w środę, 18 marca, Katarzyna Walczak ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.


Na granicy w Cieszynie i Gorzyczkach tworzą się gigantyczne korki. Kierowcy czekali na wjazd do Polski ponad 8 godzin. Rekordzista odstał 20 godzin! Czas działa na ich niekorzyść. Są w złej sytuacji, a wiele osób po prostu nie było na to gotowych. Mogą jednak liczyć na pomoc województwa. Wszyscy wjeżdżający do Polski od strony Czech otrzymają wodę pitną oraz bułki.


- Wodę pitną dla kierowców oczekujących na wjazd do Polski na granicach w #Cieszynie i #Gorzyczki udało się zapewnić dzięki współpracy marszałka Jakuba Chełstowskiego, wojewody Jarosława Wieczorka i GPW S.A. – poinformowało biuro prasowe Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.


Kolejki te związane są z wprowadzonymi procedurami, bowiem po przekroczeniu granicy każdy obywatel Polski musi zostać zarejestrowany, przebadany i skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową. Zasady te jednak nie obowiązują osób, które mieszkają w Polsce, ale pracują w kraju sąsiednim i kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów. Te osoby nie są kierowane na kwarantannę.

Dziś, 20 marca, sytuacja nieco się poprawiła. To m.in. zasługa uruchomienia dodatkowych przejść granicznych. Jak podaje Śląski Oddział Straży Granicznej - ruch odbywa się na bieżąco:

  • Na granicy z Niemcami, na przejściach: Jędrzychowice, Świecko, Kostrzyn nad Odrą, Kołbaskowo, Krajnik Dolny, Zgorzelec, Olszyna, Gubin, Słubice, Świnoujście-Garz.
  • Na granicy z Litwą, na przejściach: Budzisko, Ogrodniki.
  • Na granicy z Czechami, na przejściach: Gorzyczki, Cieszyn-Chotĕbuz, Trzebina, Jakuszyce, Nowe Chałupki, Głuchołazy, Lubawka, Kudowa Słone, Gołkowice, Cieszyn-Český Tĕšín (Most Przyjaźni).
  • Na granicy ze Słowacją, na przejściu: Barwinek, Chyżne.


Co robić, aby uniknąć zarażenia groźnym wirusem?

Śląski Urząd Marszałkowski podpowiada jak minimalizować ryzyko zarażenia koronawirusem. Najważniejsze zalecenia można poznać oglądając poniższy filmik.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search