Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

KO złożyło wniosek o nadzwyczajną sesję sejmiku ws. transformacji regionu

Sejmik

Radni Koalicji Obywatelskiej w sejmiku województwa domagają się zwołania nadzwyczajnej sesji. Złożyli wniosek w tej sprawie, niestety z błędami formalnymi. Zgodnie z Regulaminem Sejmiku sesja musiałaby się odbyć w terminie 7 dni od złożenia wniosku. 

Jak wyjaśniają radni Koalicji Obywatelskiej, chcą informacji na temat przygotowania Planu Sprawiedliwej Transformacji dla województwa śląskiego. Według nich wciąż brakuje rzetelnych informacji dotyczących stopnia przygotowania projektu. Są także zaniepokojeni brakiem aktywności powołanej podczas ostatniej sesji Komisji ds. Transformacji Regionu. – Musimy wiedzieć jaki jest stan prac nad tym dokumentem. Nie znamy założeń ani harmonogramu prac – mówi Mirosław Mazur, przewodniczący klubu radnych KO w Sejmiku. 

– Zbliżają się terminy składania dokumentów aplikacyjnych a Marszałek Województwa wciąż nie przedstawił koncepcji przebiegu procesu transformacji – dodaje.

Wniosek zawiera błędy formalne 

W związku z tym radni Koalicji Obywatelskiej złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji. Zgodnie z Regulaminem Sejmiku musi się ona odbyć w terminie 7 dni od złożenia wniosku. Niestety, jak się okazuje, zawiera on błędy formalne.

– Wniosek zawiera błędy formalne, co ma znaczenie przy jego rozpatrywaniu - wyjaśnia Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. - Jest to działanie polityczne radnych Platformy Obywatelskiej, którzy przez dwa lata nie wykazywali szczególnego zainteresowania tematem transformacji regionu  dodaje. 

Tymczasem Zarząd Województwa był i jest bardzo aktywny w tym zakresie. – Przypomnę, że dwa lata temu marszałek województwa Jakub Chełstowski powołał Zespół Regionalny dla Inicjatywy Transformacji Regionów Górniczych. Zarząd prowadził rozmowy z przedstawicielami Komisji Europejskiej i regionów górniczych. Obecnie Zarząd Województwa jest w kontakcie w tym zakresie z przedstawicielami rządu i ministerstwami w ramach negocjacji budżetu UE na lata 2021-2027. Kilka dni temu na sesji została powołana komisja do spraw transformacji regionu. Radni opozycji byli bardziej zainteresowani aspektami personalnymi niż merytorycznymi – mówi Sławomir Gruszka. 

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma zasilić trzy polskie regiony, które szczególnie potrzebują kompensacji społecznych, gospodarczych i środowiskowych skutków trwającej transformacji energetycznej. Mowa o woj. śląskim, dolnośląskim oraz wielkopolskim. Nasz region czeka nowy model finansowania, które będzie oparty m.in. o nowy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Zgodnie z projektem Umowy Partnerstwa Polski z UE na lata 2021-2027 do woj. śląskiego mają trafić największe w kraju środki spójności zasilające regionalne programy operacyjne - 2,365 mld euro i ponad połowa całej puli FST - 2,066 mld euro.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search