Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Koalicja Europejska: Silna lista na Śląsku

Jerzy Buzek Ke

Koalicja Europejska wystawiła w województwie śląskim silną listę kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Jej celem jest pokonanie w majowych wyborach rządzącej Polską partii, Prawa i Sprawiedliwości.

Koalicja Europejska

Koalicja Europejska powstała na potrzeby tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Tworzy ją pięć podmiotów politycznych: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej i Zieloni. Jako swój cel, KE deklaruje „odbudowę mocnej pozycji Polski w Unii Europejskiej”.

Celem Koalicji Europejskiej jest odbudowa mocnej pozycji Polski w Unii Europejskiej

Choć do urn udamy się dopiero w niedzielę 26 maja, to wchodzące w koalicję partie doszły do porozumienia już 24 lutego 2019 r. Porozumienie podpisali byli premierzy i ministrowie spraw zagranicznych – m.in. Jerzy Buzek, Leszek Miller, Hanna Suchocka, Włodzimierz Cimoszewicz i Grzegorz Schetyna.

Silna lista na Śląsku

Jedynką i zarazem niezwykle konkretną „lokomotywą wyborczą” jest były premier, Jerzy Buzek. To najbardziej znanym polityk z Górnego Śląska, który sprawował prestiżową funkcję Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Nieformalnie mówi się, że jest trzecim najbardziej znanym na świecie żyjącym Polakiem – zaraz po Wałęsie i Lewandowskim.

[caption id="attachment_899" align="aligncenter" width="820"]Mirosława Nykiel KE Mirosława Nykiel ma spore poparcie w swoim regionie (fot. facebook.com/pages/category/Politician/Mirosława-Nykiel-Posłanka-na-Sejm-RP-150873051654314/)[/caption]

Drugie i trzecie miejsce przeznaczone zostało dla kandydatów z dwóch innych części województwa. „Dwójkę” zajmuje szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej Marek Balt, który pochodzi z Częstochowy. Bielsko-Białą z „trójką” reprezentuje posłanka PO Mirosława Nykiel. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. Nykiel otrzymała aż 26 927 głosów.

Nie tylko pierwsza trójka

Ze względu na szeroką formułę listy i znaczący obszar okręgu wyborczego (całe województwo śląskie), dopiero na pozycji czwartej znajduje się tuza samorządności i integracji europejskiej, Jan Olbrycht. Jako pierwszy pełnił on funkcję Marszałka Województwa. Zrobił wiele dla integracji europejskiej. Żartuje się, że Olbrycht był w Unii, zanim jeszcze do niej weszła Polska. Dopiero na piątym miejscu osadzona została wicemarszałek Sejmu z partii Nowoczesna, Barbara Dolniak.

[caption id="attachment_900" align="aligncenter" width="1280"]Marek Plura KE Pomimo swojej niepełnosprawności, Marek Plura od lat pracuje na rzecz osób wykluczonych społecznie (fot. radiopiekary.pl/)[/caption]

Szóste miejsce zajmuje postać nietuzinkowa – Marek Plura. Europoseł, który (pomimo własnej niepełnosprawności) nie tylko działa na rzecz osób wykluczonych, ale także Górnoślązaków. Siódemką jest członkini partii Zieloni, Grażyna Kulik.

Na „ósemce” jest Henryk Kiepura, pełniący funkcję starosty kłobuckiego. Dziewiąta jest Joanna Sekuła z Sosnowca. Na końcu listę zamyka poseł z Gliwic, Paweł Kobyliński.

Czy Koalicja Europejska zdoła pokonać Prawo i Sprawiedliwość i symbolicznie „odbić” Śląskie po tym, jak oddała w ubiegłym roku PISowi władzę nad województwem? Czas pokaże, jednak wiele na to wskazuje.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search