Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Kolej na Śląsku przewiezie więcej towarów

Csm Towaroka  Fot Skalowacz Pl

Przebudowa stacji towarowej Katowice Szopienice Północne umożliwi przewóz większej ilości towarów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały właśnie umowę na zaprojektowanie i przebudowanie stacji. Koszt tej inwestycji to około 100 milionów złotych.

Coraz więcej ludzi wybiera kolej jako główny środek transportu. Nic w tym dziwnego, w końcu posiada wiele zalet: przystępne ceny, mnogość tras i połączeń oraz ekologia. Kolej to jednak nie tylko przewozy ludzi. Transport towarów za pośrednictwem pociągów jest tańszą opcją i o wiele bardziej korzystną niż popularny transport drogowy. Kolej jest w stanie przetransportować o wiele cięższe ładunki, równocześnie dbając o ekosystem.

- Na Śląsku kolej odgrywa ważną rolę w przewozie towarów. Realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. inwestycje zwiększają przepustowości ważnych krajowych i międzynarodowych tras towarowych, co zapewnia sprawniejszy przejazd dłuższych i cięższych pociągów z większą ilość ładunków. Inwestycje zwiększają role ekologicznego transportu kolejowego i przynoszą wymierne efekty dla gospodarki – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Przebudowa stacji towarowej

Jakie prace obejmie modernizacja stacji Katowice Szopienice Północ? Wymianie ulegną tory i rozjazdy, dzięki czemu pociągi będą nogłu jechać szybciej – do 80 km/h. Nowa sieć trakcyjna i  innowacyjne, komputerowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym usprawnią przejazd wagonów. Zostanie zbudowana również nastawnia, która będzie trzymać piecze nad bezpiecznym przejazdem składów. Kolejnym punktem prac to remont obiektów inżynieryjnych np. przebudowa wiaduktu kolejowego przy ulicy Lwowskiej w Katowicach. Pod wiaduktem powstaną ścieżki rowerowe i chodnik.

Tory pełne towarów

Inwestycja doprowadzi do sprawniejszego przewozu towarów na terenie Katowickiego Węzła Kolejowego. Efektem prac będzie zwiększona przepustowość tras. Między dwoma śląskimi miastami, Katowicami i Chorzowie, transporty będą odbywać się za pomocą cięższych i dłuższych pociągów, które sięgają niemal 750 metrów. To jednak nie wszystko, ponieważ większa liczba pociągów wyjedzie z Górnego Śląska w stronę portu. Kolej umocni wtedy swoją pozycję w sposobie transportu towarów. Wpłynie to pozytywnie na rozwój gospodarki i regionu.

„Zaprojektowanie i wykonanie robót dla kompleksowej przebudowy stacji kolejowej Katowice Szopienice Północ” to element projektu „Prace na liniach kolejowych nr 132, 147, 161, 180, 188, 654, 655,  658 na odcinkach Gliwice – Bytom, Chorzów Stary – Mysłowice oraz Dorota – Mysłowice Brzezinka”. Cena tej inwestycji to około 100 milionów złotych netto. Remontem zajmą się: KZN Rail Sp. z o.o. (Lider Konsorcjum), Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane „TOR” Sp, ELKOL Sp. z o.o., Nowak – Mosty Sp. z o.o. Projekt stara się o dofinansowanie z Unii Europejskiej ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Zakończenie remontu nastąpi prawdopodobnie w  I kwartale 2023 roku.

fot. plk-sa.pl

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search