Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Kolejne zmiany w Strefie Płatnego Parkowania

Parkomat

W najbliższym czasie zmieni się regulamin korzystania z SPP. Jest to dalsza część rozpoczętych w zeszłym roku zmian w polityce parkingowej. Co się zmieni?

Nowe parkomaty dla miasta


Przede wszystkim przy parkingach pojawi się 128 zmodernizowanych parkomatów. Wielu kierowców na pewno ucieszy wiadomość, że opłat będzie można dokonywać nie tylko gotówką, ale także kartą płatniczą oraz aplikacją mobilną. Na zakończenie modernizacji musimy poczekać do września, ale już jutro, 23 lipca będziemy mogli korzystać z pięćdziesięciu nowych urządzeń. Parkomaty znajdują się w rejonie ulic Wita Stwosza i Ceglanej. To nie jedyna nowość.

- Zniknie parkingowy, u którego można było zakupić bilet – tłumaczy Piotr Handwerker, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach. - Choć kontrolerzy będą cały czas obecni w SPP, to nie będzie można u nich zakupić biletu - dodaje.

Nie będzie także obowiązywał dwutygodniowy termin na uiszczenie opłaty. W przypadku niedostosowania się do regulaminu kierowca zostanie ukarany opłatą w wysokości 50 zł.
Zmianie ma ulec także regulamin Strefy Płatnego Parkowania. Aktualnie projekt uchwały jest ogólnodostępny, a znaleźć go można na Platformie Konsultacji Społecznych. Koszt inwestycji szacowany jest na 3,4 mln zł.

Ulgi dla mieszkańców Katowic

- Do Katowic w ciągu doby wjeżdża średnio 123 tys. pojazdów z rejestracjami miast ościennych. Dlatego zdecydowaliśmy się na budowę centrów przesiadkowych. Inwestycje mają zachęcić do wjazdu do centrum miasta komunikacją miejską - wyjaśnia Marcin Krupa, prezydent Katowic. - W Zawodziu czy też Brynowie budujemy po kilkaset miejsc parkingowych, tak by kierowcy nie musieli ich szukać w centrum. Na podstawie biletu na tramwaj lub autobus będą mogli zaparkować bezpłatnie. Jednak zdajemy sobie sprawę, że nie każdy zawsze może zrezygnować z podróży samochodem. W centrum naszego miasta działają urzędy, przychodnie – dlatego też zmiany w zakresie strefy parkowania mają pomóc wymusić rotację pojazdów. Jednocześnie zgodnie z moją przedwyborczą obietnicą pracujemy nad wdrożeniem karty mieszkańca – dodaje prezydent.

Jej głównym celem jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i właśnie tutaj odprowadzają podatki – co jest bardzo ważne z punktu widzenia budżetu miasta. Karta będzie zapewniała m.in. tańsze parkowanie. Droższy parking dla osób spoza Katowic, wraz z powstającymi centrami przesiadkowymi, ma stanowić element polityki transportowej ukierunkowanej na zachęcanie naszych gości do podróżowania do Katowic komunikacja publiczną.

Na razie ceny za postój nie ulegną zmianie. Aktualnie wynoszą one:

  • dla SPP: 2,00 zł za pierwszą godzinę postoju; 2,40 zł za drugą; 2,80 zł za trzecią i 2,00 zł za każdą kolejną
  • dla podstrefy „Ceglana-Wita Stwosza": 3,00 zł do godziny postoju; 3,60 zł za drugą godzinę; 4,20 zł za trzecią i 3,00 zł za każdą następną.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search