Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Koniec z bezpłatnym parkowaniem przy Strefie Kultury

Parking przy katowickiej Strefie Kultury nie będzie już darmowy. Za godzinę postoju przyjdzie nam zapłacić nawet 10 zł.

Wysokie opłaty od października

Największy darmowy parking w centrum Katowic oferował aż 621 miejsc dla samochodów. Było to ulubione miejsce wielu przyjezdnych kierowców. Było, bo już raczej nie będzie. Władze miasta chcą wprowadzić w tym miejscu opłaty. Nie byłoby w tym nic dziwnego, w niewielu centrach dużych miast funkcjonują bezpłatne parkingi. Zadziwiająca jest natomiast stawka. Za pozostawienie samochodu w godzinach pracy trzeba będzie zapłacić nawet 80 złotych.
Jak zapewniają urzędnicy, decyzja w sprawie parkingu nie jest jeszcze pewna.

- To nasza propozycja - zaznacza Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej - Chcemy teraz poznać opinie mieszkańców na ten temat. Zobaczymy – dodaje.

Pomysł ma być przedstawiony Radzie Miasta do końca wakacji. Później nastąpią konsultacje społeczne. Jeżeli przejdzie pozytywnie przez te wszystkie etapy, od października parkowanie stanie się płatne.

Skąd taka decyzja?

Jesienią zeszłego roku władze miasta zleciły badania na temat płynności ruchu samochodowego. Okazało się, że samochody, które zatrzymują się przy Strefie Kultury, w 83% przypadków pochodzą spoza Katowic. Ich kierowcy to studenci lub pracownicy pobliskich korporacji. W związku z tym duża część pojazdów zajmuje miejsce parkingowe na cały dzień. Według wspomnianych badań rotacja samochodów wynosi 1,77. Co więcej, w godzinach szczytu dzieją się tu rzeczy dziwne. Parking niesamowicie powiększa swoją objętość.

- Największa liczba jednocześnie zaparkowanych pojazdów występuje tu w przedziale godzinowym od 15.00 do 16.00 i wynosi 895, co stanowi ok. 144% pojemności parkingów – mówi naczelnik Bogusław Lowak. - Zatem około 44% pojazdów parkuje w miejscach niedozwolonych – tłumaczy.

Nowe zasady, nowe problemy

Pomysł wysokich opłat raczej nie spotka się z przychylna reakcją dotychczasowych użytkowników parkingu. Władze miasta w ten dość drastyczny sposób chcą nakłonić przyjezdnych do korzystania z centrów przesiadkowych na obrzeżach aglomeracji. To z kolei ma na celu umożliwienie korzystania z parkingu przede wszystkim dla turystów oraz mieszkańców Katowic. Im też ma przysługiwać specjalna ulga. Posiadacz Karty Mieszkańca za postój zapłaci nie 10, ale 5 zł za godzinę.
Decyzja dotycząca opłat za parking budzi sporo wątpliwości. Jedną z nich jest fakt, że centra przesiadkowe nie są jeszcze udostępnione dla kierowców.

- Centra przesiadkowe będą otwarte w czwartym kwartale 2020, ale raczej nie w październiku. Pierwszy miesiąc obowiązywania opłat będzie newralgiczny – przyznaje naczelnik Maciej Stachura.

Trzeba pamiętać, że nie wszyscy przyjezdni zdecydują się na pozostawienie samochodu na obrzeżach miasta i dalszą podróż komunikacją miejską. Sami mieszkańcy mają sporo obaw. Co prawda parking przy Strefie Kultury nie będzie już tak okupowany, ale kierowcy zaczną zajmować miejsca przy blokach.

Opłaty mają obowiązywać od 6:30 do 17:00. Jest też dobra wiadomość dla dotychczasowych użytkowników parkingu przy Strefie Kultury. Miejsca przy ulicy Góreckiego mają pozostać bezpłatne.

fot. Straż Miejska w Katowicach

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search