Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Koronawirus w katowickim kościele. Zarażonym jest ksiądz.

Kosciol Przy Drodze Ekspresowej

W tym tygodniu wykryto koronawirusa u wikariusza z parafii pod wezwaniem św. Jana i Pawła Męczenników w Katowicach-Dębie. Kościół został zamknięty do odwołania.

Ksiądz Sebastian Mazur poinformował miejscowy sanepid o prawdopodobnym zarażeniu w niedzielę. Właśnie wtedy źle się poczuł, stracił węch i smak. Wieczorem do tych objawów dołączyła jeszcze gorączka. Z racji tego, że wikary mógł mieć styczność z wieloma osobami, wykonano test na obecność koronawirusa. Niestety, badanie potwierdziło obawy.

Co dalej z parafią?

Kościół został zamknięty. Konieczne jest przeprowadzenie kompleksowej procedury odkażającej.

Dalsze kroki zostaną podjęte po decyzjach sanepidu - informuje ksiądz Mazur.

Pozostali dwaj duchowni przebywali w tym czasie na urlopach poza parafią. Kontakt z nimi możliwy jest telefonicznie.

- W związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem u jednego z naszych duszpasterzy, świątynia jest zamknięta do odwołania - czytamy na facebookowym profilu parafii. - Wszelkie przyjęte intencje mszalne, zostaną odprawione przez księdza na probostwie. Prosimy o duchową łączność.

Nieczynna jest także kancelaria parafialna. Wizyta duszpasterska u chorych parafian została odwołana. Dezynfekcja kościoła zostanie przeprowadzona dziś o 17:30. Po jej wykonaniu świątynia zostanie udostępniona wiernym.

Idziesz na Mszę? Załóż maseczkę!

Ksiądz Mazur sam stwierdza, że nie wie, kiedy mogło dojść do zakażenia. Możliwe, że stało się to podczas nabożeństwa. Sanepid poprosił duchownego o sporządzenie listy osób, z którymi miał dłuższy kontakt.

Przypominamy, że w kościołach w dalszym ciągu obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. W wielu świątyniach można także skorzystać z płynów dezynfekujących. Stosowanie się do zasad bezpieczeństwa ma wpływ nie tylko na nasze bezpieczeństwo, ale także na zdrowie osób z którymi się spotykamy.

Sytuacja z kościoła w Dębie nie jest pierwszym tego typu przypadkiem w Katowicach. W maju koronawirusem zaraził się proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Murckach. Później, w czerwcu, zachorował biskup pomocniczy archidiecezji Grzegorz Olszowski.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search