Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Książka z dostawą do domu? To możliwe dzięki katowickiemu "Książkobusowi"

Ksiazkobus

Od niedawna na ulicach Katowic możemy spotkać samochód, który dostarcza bezpłatnie książki seniorom i osobom niepełnosprawnym. Jak skorzystać z tej opcji i czy jest ona bezpłatna?

"Katowicka srebrna książka dla seniorów"

Prezydent Marcin Krupa 6 sierpnia zainaugurował na katowickim rynku akcję, która ma umożliwić osobom starszym i niepełnosprawnym wypożyczenie książek z zasobów Miejskich Bibliotek Publicznych. Ze względu na epidemię koronawirusa seniorzy i osoby schorowane stały się grupą wykluczonych osób. Zalecano im ciągłe siedzenie w domu, by nie narażać się na czyhające niebezpieczeństwo. Co więc mogli oni robić? Pozostała im telewizja i radio, a przecież duża część z nich tęskniła za teatrem, kinem czy właśnie książkami. Obecna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju nadal nie jest stabilna. Liczba dobowych zakażeń może przyprawić o ból głowy. Co więc należy zrobić by móc nadal korzystać z dobrodziejstw skarbów Miejskich Bibliotek Publicznych, bez obaw o koronawirusa?

Zadzwoń, a my ją przywieziemy

Jak działa ta usługa? By wyrazić chęć wypożyczenia książki należy zgłosić się telefoniczne lub poprzez adres e-mail - pisząc na adres filii MBP do której przynależy czytelnik. Osoby zainteresowane są zobowiązane podać swoje imię, nazwisko, adres oraz telefon kontaktowy. Ważne jest również podanie pożądanych przez nas tytułów. Czytelnicy mogą też określić zakres swoich zainteresowań np. kryminały i romanse, wtedy pracownicy biblioteki na pewno zaproponują coś interesującego. Dostarczenie i odbiór książek jest całkowicie bezpłatny. Zgodnie z regulaminem można wypożyczyć jednocześnie maksymalnie 5 pozycji, które trzeba zwrócić do 30 dni.
Niesamowity kierowca "Książkobusa"

Dostawcą książek będzie Sławomir Hordejuk, pracownik MBP. Wybór nie był przypadkowy. To inicjator wielu akcji na rzecz osób niepełnosprawnych, honorowy dawca krwi. Człowiek o niezmierzonej ilości empatii. Ponadto ma świetny kontakt z czytelnikami i doskonale rozumie ich potrzeby. W taki też sposób mówią o nim jego przełożeni. 

Koszt realizacji tego projektu objął głównie kupno, oklejenie i ubezpieczenie auta przeznaczonego do rozwoju literatury i zamknął się w kwocie około 42 tys. zł. Więcej informacji o akcji, w tym dane kontaktowe do 35 bibliotecznych filii można znaleźć na stronie MBP www.mbp.katowice.pl. Z kolei na podstronie www.opac.mbp.katowice.pl możemy sprawdzić, czy dana książka znajduje się w bibliotecznym zbiorze.

fot. UM Katowice

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search