Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Lasy Murckowskie zespołem przyrodniczo-krajobrazowym? Tak chce prezydent

Lass

Las Murckowski może stać się tzw. zespołem przyrodniczo-krajobrazowym. Wpadł na ten pomysł prezydent Katowic Marcin Krupa. W ten sposób ponad 150-letnie buki byłyby ochronione przed wycinką.

Nadleśnictwo Katowice planuje wyciąć blisko 130 drzew w Lasach Murckowskich. Wśród nich są ponad 150-letnie buki, które są potencjalnym miejscem gniazdowania puszczyka uralskiego. Został objęty ścisłą ochroną gatunkową
Sprawa budzi w mieszkańcach Katowic bardzo negatywne emocje. Do akcji ratowania drzew wkroczyło Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Lasów i Zwierząt „Duchy lasu”, które złożyło 10 lutego wniosek do nadleśnictwa o wstrzymanie prac gospodarczych w dwóch oddziałach w Lasach Mruckowskich. Stworzyli także petycję, w tej sprawie. Podpisało ją już 3319 osób.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy uratuje buki?

Prezydent Marcin Krupa zwrócił się do Nadleśniczego Nadleśnictwa Katowice z propozycją utworzenia w Lasach Murckowskich tzw. Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego. Jest to szczególna forma ochrony przyrody - w tym drzewostanów.

Lasy Murckowskie są niezwykle cenne przyrodniczo i zapewne dlatego stały się miejscem rekreacji na łonie natury dla tysięcy katowiczan. Każdy, kto choć raz odwiedził to unikalne miejsce, wie, że zajmuje szczególne miejsce na mapie Katowic – wyjaśnia Marcin Krupa. – Pisząc o gospodarce leśnej warto pamiętać, że to m.in. dzięki ciężkiej pracy Nadleśnictwa Katowice jesteśmy trzecim najbardziej zielonym miastem w Polsce – dodaje.

Wycinka na razie została wstrzymana przez samo Nadleśnictwo Katowice. Teraz trwa okres lęgowy, dlatego zawieszenie prac będzie obowiązywało do maja.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

Drzewa w lesie murckowskimi do wycinki. Buki w Katowicach pójdą pod topór. Powstała petycja

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search