Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Liczba cudzoziemców rośnie

Koronawirus spowodował nagły spadek cudzoziemców przebywających w naszym kraju, a co za tym idzie także na Śląsku. Teraz obserwujemy trend wzrostu i coraz więcej obcokrajowców wybiera Polskę jako miejsce do osiedlenia się czy pracy.

Ile cudzoziemców przebywa na Śląsku?

Epidemia COVID-19 miała ogromny wpływ na liczbę cudzoziemców pracujących w naszym kraju. Tysiące osób z troski o swoich bliskich opuściło Polskę. Liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego, od lutego do kwietnia zmniejszyła się o 4 877 osób w województwie śląskim. Statystyki ZUS wskazują, iż pod koniec lutego liczba zgłoszeń do ubezpieczenia wynosiła 59 tys., zaś w kwietniu było ich o 4 tysiące mniej – 55 tys. Aktualnie, na 30 sierpnia dane wskazują, że liczba osób, które legalnie pracują i odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne wynosi 57 tys. Obserwujemy więc trend wzrostu i zbliżamy się do liczby cudzoziemców sprzed okresu pandemii.

Skąd najczęściej przyjeżdżają cudzoziemcy do Polski?

Wśród cudzoziemców przebywających w Polsce, największą grupę tworzą osoby pochodzące z Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Są to obywatele państw ościennych, którzy najczęściej wyjeżdżają ze swojego kraju w poszukiwaniu lepszej pracy. Polska jest dla nich atrakcyjnym miejscem, w którym pracodawcy płacą o wiele więcej niż w ich ojczyznach. Mieszankę kulturową wypełniają także osoby ciepłych i odległych zakątków świata, m.in. z Ghany, Kuby, Jemenu, Zimbabwe czy Nepalu.

Pracują i zatrudniają innych

Cudzoziemcy są nie tylko zatrudnieni na umowę o dzieło czy pracę na zlecenie, sami również otwierają własne biznesy w Polsce, tworząc przy tym dodatkowe miejsca pracy. Na terenie naszego kraju blisko 20 tys. cudzoziemców prowadzi własne działalności gospodarcze. W województwie śląskim do 30 kwietnia było zarejestrowanych 1365 firm prowadzonych przez obcokrajowców. Najchętniej swoje biznesy otwierają przybysze z Ukrainy, a następnie obywatele Niemiec i Włoch.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search