Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Mamy rekordową liczbę projektów złożonych ramach VII edycji Budżetu Obywatelskiego!

Bokato

W tym roku inwencja twórcza i zaangażowanie katowiczan przerosły najśmielsze oczekiwania, bowiem złożyli aż 415 projektów opiewających łącznie na 90 mln zł, które mogą zostać zrealizowane w ramach VII edycji Budżetu Obywatelskiego.

Jak wyjaśnia biuro prasowe katowickiego magistratu, obecnie trwa weryfikacja formalna wszystkich wniosków.

- Katowiczanie chętnie korzystają z budżetu obywatelskiego, który jest świetnym narzędziem do wprowadzania realnych zmian w swoim otoczeniu. Pomimo tego, że to już VII edycja BO, mieszkańcy wciąż mają wiele ciekawych i inspirujących pomysłów, a dodatkowo czas pandemii zaowocował rekordową liczbą 415 wniosków. W tym roku po raz pierwszy katowiczanie składają także wnioski w ramach Zielonego Budżetu - komentuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Prowadzą Murcki!

Z 415 projektów aż 73 dotyczy zadań ogólnomiejskich. To prawdziwy rekord, ponieważ do tej pory jeszcze nigdy nie zgłoszono tylu pomysłów w tej kategorii. Okazuje się, że do najbardziej aktywnych pomysłodawców są mieszkańcy Murcek, bowiem zgłosili 26 wniosków. Na drugim miejscu uplasowali się mieszkańcy Osiedla Tysiąclecia z 24 projektami, a na trzecim mieszkańcy Ligoty-Panewnik, którzy mogą się pochwalić 23 pomysłami.

Czego dotyczą zgłoszone pomysły?

- Wśród zgłoszeń lokalnych można dostrzec wiele kontynuacji projektów tzw. projektów miękkich – zadań kulturalnych i festiwalowych, które cieszyły się powodzeniem wśród mieszkańców w zeszłych latach (projekt ogólnomiejski – „Piano Tężnia Festiwal 2021 w Parku Zadole” na kwotę 25 000 zł. czy dzielnicowy „#LOOK4: Lotny Osiedlowy Ośrodek Kultury - Dom Kultury na Witosa (2021)”, na kwotę 316 000 zł). Wśród wniosków inwestycyjnych dominowały te dotyczące poprawy estetyki przestrzeni publicznych – np. poprzez ich zazielenienie lub remonty dróg czy chodników (projekt ogólnomiejski – „Ogród Śląskich Noblistów” na skwerze przy ul. Uniwersyteckiej/Bankowej na kwotę 282 900 zł czy projekt lokalny „Rewitalizacja giszowieckiego parku”, na kwotę 535 000 zł) – wylicza biuro prasowe Urzędu Miasta w Katowicach.

Najdroższym projektem jest „Reintegracja Mieszkańców i Inicjacja Aktywności Obywatelskiej poprzez Odbudowę i Koordynację Relacji Sąsiedzkich Start 2021 – Sąsiedzi Katowiccy Przykładem dla całej Metropolii”. Realizację oszacowana na 3 mln. Kolejnymi są te dotyczące stworzenia Ogrodu Jordanowskiego na Osiedlu Witosa, Tężni solankowej na Tysiącleciu czy kolejnego etapu modernizacji pawilonu dla psów wraz z budową nowego obiektu dla kotów. To trzy projekty ogólnomiejskie, a każdy z nich będzie kosztował blisko 2,5 mln zł.

Wnioski złożone. Obecnie trwa ich weryfikacja pod kątem formalnym i merytorycznym. Projekty, które przejdą ten test pozytywnie, zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców.

Do rozdysponowania jest 20 mln zł

Z uwagi na pandemię koronawirusa (wprowadzenie m.in. Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy) oraz zmniejszone dochody z PIT i CIT konieczne było dokonanie pewnych modyfikacji w budżecie. Po wprowadzeniu niezbędnych zmian łączna pula środków na zadania z budżetu obywatelskiego, które będą realizowane w przyszłym roku wyniesie 20 mln zł.

– W ramach 20 milionowej puli – 3 mln zł będzie przeznaczone na debiutujący w tym roku zielony budżet obywatelski, a 17 mln zł na „zwykły” budżet obywatelski. Oczywiście zadania wybrane przez mieszkańców w budżecie obywatelskim w 2019 roku do wdrożenia w tym roku, w zdecydowanej większości przypadków realizowane są zgodnie z planem. Niektóre zadania miękkie, typu koncerty i pikniki dzielnicowe, ze względu na pandemię, przełożymy na inny termin w porozumieniu z wnioskodawcami. Warto dodać, że nawet po dokonaniu tej korekty finansowej budżet obywatelski w Katowicach pozostanie jednym z największych w Polsce w przeliczeniu na mieszkańca, znacząco przekraczając wymagany ustawą obligatoryjny próg 0,5% budżetu miasta – podkreśla Maciej Stachura, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

fot. UM w Katowicach

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search