Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Mieszkańcy Katowic nie chcą biało-czerwonej flagi

Flaga

W ramach akcji „Pod biało-czerwoną” rząd miał sfinansować maszty z polską flagą w każdej gminie. Głosowanie się zakończyło i raczej bez fajerwerków. Okazuje się, że mieszkańcy Katowic nie podeszli do akcji z entuzjazmem.

Akcja „Pod biało-czerwoną” ma na celu upamiętnienie setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej i zachęcenie wszystkich do „dumy bycia Polakiem”.

- Niech maszty z biało-czerwoną rozsiane w całym kraju pokażą nasze przywiązanie do Polski, którą mamy nie tylko w sercu, ale chcemy się nią podzielić budując wspólnotę Rzeczypospolitej. Zapraszam wszystkich do kampanii ,,Pod biało-czerwoną’’ - zachęca na rządowej stronie premier Mateusz Morawiecki.

Ile osób w Katowicach chciało mieć biało-czerwoną flagę?

Rząd finansuje zakup masztów i flag w każdej gminie, pod warunkiem, że zechcą tego sami mieszkańcy. W gminach do 20 tys. mieszkańców potrzeba było 100 głosów, od 20 do 100 tys. - 500 głosów, a w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców – 1000 głosów.

Głosowanie ruszyło w sierpniu, a jego wyniki miały zostać ogłoszone 29 listopada. Akcję jednak przedłużono do końca roku, co raczej niewiele pomogło.
W Katowicach rządowy pomysł postawienia masztu z biało-czerwoną flagą zyskał poparcie zaledwie 382 osób, co stanowi 38% wymaganej liczby. W Chorzowie projekt poparło 128 osób ( 12% wymaganej liczby głosów), w Bytomiu 460 (46% wymaganej liczby), w Rudzie Śląskiej 374 (37% wymaganej liczby), w Świętochłowicach 335 (67% wymaganej liczby), w Siemianowicach Śląskich 150 (30% wymaganej liczby), a w Piekarach Śląskich 228 głosów (57% wymaganej liczby).

W woj. śląskim rządowy pomysł najliczniej poparli mieszkańcy gminy Ślemień w powiecie żywieckim – za były 2083 osoby czyli 2083% wymaganej liczby głosów. Gmina ta zdobyła także 7 miejsce w kraju w bezwzględnej liczbie głosów.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search