Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Młodzieżowy protest w Katowicach

Spodek2

Dziś w wielu miastach świata odbył się protest klimatyczny. Ma on związek ze szczytem klimatycznym w Nowym Jorku.

Marsze i demonstracje odbyły się w celu walki o czyste środowisko planety. 20 września jest dniem Protestu Tysiąca Miast. W Polsce za organizacją piątkowych wydarzeń stoi Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Trudno jednak dotrzeć do tego kim tak naprawdę są organizatorzy. Dziennik Zachodni mówi, że początki ruchu wywodzą się z grupy licealistów zainspirowanych postacią Grety Thunberg. Do piątkowego protestu organizatorzy zapraszali na swoim fanpejdżu.

„Węgiel musi odejść”

„500+ na każde drzewo” oraz „Nie ma planu B” - między innymi takie hasła trzymali uczniowie w Katowicach. O 10:00 kilkaset osób zgromadziło się pod Spodkiem, następnie przeszły z transparentami pod Urząd Miasta. Wydarzenie zakończyło się przed Urzędem Wojewódzkim. Protestujących poparła Młodzieżowa Rada Miasta Katowice.

Oprócz strajku w naszym mieście, uczniowie wyszli m.in. na ulice Wrocławia, Warszawy, Poznania i Krakowa. Co sprawiło, że akurat w ten piątek postanowili nie iść do szkoły?

Jak piątek to pod parlament

Nie przypadkowo wybrano na dzień protestu 20. września. Po pierwsze głos uczniów ma być jasnym sygnałem dla osób, które będą debatować nad przyszłością klimatu w Nowym Jorku od poniedziałku. Po drugie – to właśnie w piątki Greta Thunberg zamiast do szkoły chodziła protestować w sprawie klimatu pod siedzibę szwedzkiego parlamentu. Skandynawka stała się twarzą walki z globalnym ociepleniem i zaśmiecaniem planety. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny na swoim fanpejdżu informuje:

„My – jako młodzi ludzie – w największym stopniu będziemy odczuwać skutki dzisiejszego braku decyzji. Jesteśmy świadomi_e, że uratowanie naszej planety wymaga od nas realnej zmiany sposobu życia. Wiemy też, że nasze indywidualne działania nie są i nie będą wystarczające, by zatrzymać dramatyczne procesy niszczące środowisko.”

Stan klęski

Dodatkowo zarządzający stroną postulują, aby rząd polski oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego . Ponadto domagają się wprowadzenia do programów nauczania informacji o negatywnych zmianach w środowisku naturalnym oraz utworzenia przez parlament Rady Klimatycznej. Jej zadaniem w przyszłości ma być stworzenie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2040.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search