Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

MPGK Katowice podsumowało tegoroczne lato

kazdy-odpad-ma-znaczenie.jpg

Wzrost ekologicznej świadomości mieszkańców Katowic, nieodpowiedzialne zachowania właścicieli niektórych lokalów gastronomicznych i „trend remontowy” - tak katowickie MPGK podsumowało okres letni.

Coraz więcej ludzi jest eko

Przedstawiciele MGK zauważyli, że tego lata Mieszkańcy Katowic wyrzucali o wiele więcej szklanych opakowań i butelek. W porównaniu z ubiegłym sezonem, takich odpadków było o 30% więcej. Taki wzrost możemy tłumaczyć ekologiczną świadomością mieszkańców Katowic. Prawdopodobnie coraz częściej rezygnują oni z opakowań z tworzyw sztucznych na rzecz tych szklanych. Liczymy, że ten trend się utrzyma i mieszkańcy coraz chętniej będą segregować śmieci. Dużym problemem, jest fakt, iż katowiczanie nie zgniatają plastikowych opakowań czy kartonów przed wyrzuceniem. W efekcie śmieciarki wożą nie tylko odpady, ale też powietrze. 

Ostrzeżenie dla restauracji – płać za swoje śmieci, inaczej czeka kara

Jak mówi Robert Potucha, wiceprezes katowickiego MPGK, sezon letni pokazał, że wielu przedsiębiorców zajmujących się gastronomią unika płacenia za faktycznie wytworzone odpady. Dodaje również, że zdarzają się przypadki, iż restauratorzy podrzucają również śmieci do pojemników przeznaczonych dla mieszkańców i przez nich opłaconych. Te problemy mają zniknąć poprzez częstsze kontrole przedstawicieli MPGK oraz Straży Miejskiej. Planowane jest również nawet 10-krotne podniesienie ogólnokrajowych kar za zaśmiecanie dla podmiotów i osób fizycznych.

Fala remontów

Od początku marca, czyli od momentu pojawienia się koronawirusa w Polsce, ludzie ochoczo podjęli się remontów w swoich domach. Co stoi za tym precedensem? Nie mamy pojęcia. Może spowodował to wolny czas, którego wtedy było pod dostatkiem. MPGK również zaobserwowało zwiększone zainteresowanie usługami Gminnych Punktów Zbierania Odpadów. Największy ruch zaobserwowano na południu miasta, gdzie GPZO odwiedzało średnio 100 mieszkańców dziennie.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search