Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Na lotnisko w Pyrzowicach z Katowic pociągiem. Powstanie nowa linia kolejowa

Pyrzowice

Jak dojechać na lotnisko w Pyrzowicach z Katowic? To pytanie nie będzie już przysparzać nam problemów. PLK rozpoczynają budowę linii do lotniska. Wartość zadania to ponad 660 mln zł.

Już niebawem będziemy mogli pojechać pociągiem do lotniska w Pyrzowicach z Tarnowskich Gór lub z Zawiercia. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły prace budowy nowej linii. W pierwszej kolejności na tzw. łącznicy, linii od stacji Zawiercie do linii 182 prowadzącej na lotnisko, zostaną przebudowane tory oraz nowa sieć trakcyjna.

- Inwestycja z Krajowego Programu Kolejowego zwiększy dostępność do kolei, połączy środki komunikacji i umożliwi dojazd pociągiem do portu lotniczego „Katowice Airport". To duży impuls do rozwoju gospodarczego regionu. Przy wykorzystaniu środków unijnych powstaje kolej bezpieczna, komfortowa i dostosowana do wymagań europejskich - mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

W ramach inwestycji ma także zostać przebudowany most kolejowy w Zawierciu. Oprócz tego w samej stacji Zawiercie powstanie nowy peron nr 3 i nowy tor. Przebudowane będą również dwa tory. Prace mają objąć również sieć trakcyjną i urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

- Mamy stały kontakt z wykonawcami i kontynuujemy inwestycje na polskich torach pomimo pandemii. Rozpoczynają się prace na linii Zawiercie – Pyrzowice - Tarnowskie Góry. Ten projekt istotnie poprawi skomunikowanie lotniska w Pyrzowicach z miastami województwa śląskiego, sprawność kolei aglomeracyjnej, a także połączenia dalekobieżne. Projekt ma również istotne znaczenie dla zwiększenia roli kolei jako ekologicznego transportu, w przewozach towarowych – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Z Zawiercia na lotnisko Katowice Airport w 23 min

Gdy prace zostaną zakończone, a linia gotowa, będziemy mogli dojechać z Zawiercia do lotniska w 23 minuty. Z Tarnowskich Gór podróż koleją do Pyrzowic zajmie nam natomiast niecałe 20 min. Z Katowic i Częstochowy niestety nie przedostaniemy się tak szybko, ale i tak jest lepiej. Przejazd z tych miast ma zająć niecałą godzinę.

Nowa linia = nowe przystanki

Skoro powstaje nowa linia, powstaną także nowe przystanki. Będą znajdowały się w: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów. Z myślą o wygodzie podróżnych zostaną zmodernizowane również perony na stacjach: Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba, a w Zawierciu powstanie nowy peron.
Wszystkie mają zostać dostosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Piesi będą mogli korzystać z nowych przejść podziemnych w Pyrzowicach Lotnisku i Siewierzu. W Zawierciu, Pyrzowicach i Tarnowskich Górach zostaną zamontowane windy. Perony będą oświetlone i wyposażone w wiaty i ławki. Komfort i bezpieczeństwo w podróży zapewnią nagłośnienie i monitoring oraz czytelne oznakowanie i tablice informacyjne.

Nieczynny odcinek Tarnowskie Góry – Siewierz wróci do łask

W ramach zadania ma zostać odbudowany 30-kilometrowy nieczynny nieczynny odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyć będzie ok. 48 km linii kolejowej. Do portu lotniczego pociągi będą jeździć z prędkością do 140 km/h, a towarowe do 80 km/h. Inwestycja obejmie 52 obiekty inżynieryjne, w tym budowę dwupoziomowych skrzyżowań m.in. z autostradą A1 i drogą wojewódzką DW 913 Będzin – Pyrzowice. Będzie bezpieczniej dzięki modernizacji 38 przejazdów kolejowo-drogowych.

Wartość inwestycji „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie" to 660 mln zł netto, dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi ponad 500 mln zł. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest w II kwartale 2023 roku.

fot. @Piotr Adamczyk/ Katowice Airport/fb

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search