Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Na lotnisku Katowice Airport mogło dojść do tragedii. Kontroler wydał zgodę na lądowanie, gdy pas był zajęty

Samolot

Mogło dojść do tragedii! Kontroler wydał zezwolenie na lądowanie na pasie lotniska zajętym przez robotników. O ich życiu zadecydowały minuty.

Jak podaje tvn24.pl, pracujący samodzielnie kontroler wydał zgodę na lądowanie samolotu, podczas gdy zajmowała go ekipa remontowa. Z raportu, który dostała redakcja portalu wynika, że decyzja podjęta przez kontrolera wynikała głównie z „utraty świadomości sytuacyjnej”.

Zdarzenie miało miejsce 23 czerwca 2020 roku. Wtedy właśnie załoga airbusa węgierskich linii lotniczych Wizzair po starcie zgłosiła problemy z podwoziem. Zaszła konieczność powrotu do portu. Kontroler podjął szybką decyzję. Wydał zgodę na lądowanie, chociaż pas zajęty był przez robotników i samochód firmy remontowej…

Przypomnijmy, że na lotnisku trwa rozbudowa terminalu pasażerskiego B, który ma zostać oddany do użytku najpóźniej do końca kwartału 2021 roku. Więcej TUTAJ 

Piloci byli wtedy zupełnie nieświadomi sytuacji. Gdy samolot podchodzi do lądowania, nie mają oni żadnych szans na zauważenie przeszkody na pasie. W tym przypadku są w pełni zależni od kontrolera.

O włos od katastrofy

Tak naprawdę było o włos od katastrofy. Na szczęście kontroler po około 1,5 minucie zdał sobie sprawę ze swojego błędu. Kazał załodze natychmiast przerwać lądowanie. Zdążyli w ostatnim momencie. Odeszli na drugi krąg, dzięki czemu nie doszło do tragedii. 

Praca jednostanowiąca stwarza zagrożenie?

Jak wynika z raportu, który dostała redakcja tvn24.pl, praca w trybie Single Person Operations była dla kontrolera nowością, na którą nie był przygotowany. Pracownik, odpowiedzialny za wydaną zgodę na lądowanie samolotu, łączył obowiązki kontrolera i asystenta. Zasada Four eyes principle” (zasada dwóch par oczu – red.) to jedna z głównych zasad w lotnictwie. Gdyby kontroler miał asystenta, całkiem możliwe, że w ogóle nie doszłoby do takiej sytuacji. 

fot. Katowice Airport 

Zobacz więcej:

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search