Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Na Śląsku powstają oddziały zakaźne i chorób płuc. Walka z COVID-19 trwa

Szpitalll

Już w poniedziałek 30 listopada w Szpitalu Śląskim w Cieszynie zostanie otwarty Oddział Obserwacyjno-Zakaźny oraz Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc. Oddziały powstały w zmodernizowanym Pawilonie III Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Nasze województwo powiększa liczbę miejsc dla osób chorych na COVID-19 oraz stara się polepszyć warunki pacjentów – w dzisiejszych czasach, w dobie pandemii można powiedzieć, że jest to na wagę złota. Dlatego też cieszy fakt, że Oddział Obserwacyjno-Zakaźny oraz Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc zostanie otwarty w powstałym, zmodernizowanym Pawilonie III Szpitala Śląskiego w Cieszynie. W końcu teraz są najbardziej potrzebne.

Oddział Obserwacyjno-Zakaźny – nie tylko dla pacjentów COVID

Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, jak sama nazwa wskazuje, oferuje usługi w zakresie diagnostyki i leczenia chorób zakaźnych – bakteryjnych, wirusowych, pasożytniczych i odzwierzęcych. W dobie COVID-19 jest on więc wręcz na wagę złota, jednak nie tylko pacjenci zakażeni koronawirusem będą mogli z niego korzystać. Lekarze przeprowadzają również m.in. diagnostykę i leczenie zapaleń wątroby w tym leczenie przewlekłych wirusowych oraz innych chorób tego organu - autoimmunologicznych, metabolicznych i toksycznych. Do oddziału mogą również trafić pacjenci, którzy potrzebują leczenia chorób przenoszonych przez kleszcze, komary itp lub gorączki niejasnego pochodzenia – na przykład po powrocie z tropików, chorób bakteryjnych, czy wirusowych. Jak widać spektrum jest ogromne.

- Sytuacja epidemiologiczna przemawia za potrzebą poszerzenia świadczeń w zakresie leczenia przewlekłych chorób wątroby w ramach programu interferonowego, ale również powikłań przewlekłych zakażeń wirusami hepatotropowymi – twierdzą lekarze Śląskiego Szpitala w Cieszynie.

- Istotnym problemem epidemiologicznym naszego terenu są też choroby odkleszczowe. Istnieje pilna potrzeba przeprowadzenia akcji informacyjnej wśród lekarzy rodzinnych celem poprawy w zakresie diagnostyki i leczenia tych schorzeń. Wykorzystamy tu kontakty i wieloletnie doświadczenie we współpracy ze służbami sanitarno- epidemiologicznymi i organizacjami społecznymi. W związku z narastającym problemem zakażeń patogenami opornymi chcielibyśmy ponownie nawiązać współpracę z PAN we Wrocławiu w zakresie terapii fagami – dodają.

Oddział chorób Płuc i Gruźlicy – teraz na wagę złota

Oddział Chorób Płuc i Gruźlicy obejmuje bronchofiberoskopię z pobieraniem wycinków do badań histologicznych, spirometrę oraz próby wysiłkowe na ergometrze rowerowym i 6-cio minutową próbę chodu. Dostępna jest także punkcja i drenaż jamy opłucnowej, biopsia igłowła pod kontrolą tomografii komputerowej i USG zmian chorobowych w płucach. W nowym oddziale będą robione także testy skórne w diagnostyce astmy oskrzelowej.

Wyposażenie oddziału jest również imponujące. Lekarze będą mogli korzystać z videobronchoskopu, bronchoskopu optycznego, spirometra, ergometru rowerowego, USG oraz z nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej.
Oddział współpracuje również z innymi placówkami - ze Specjalistycznym Zespołem Chorób Płuc i Gruźlicy w Bystrej Śl., z Kliniką Chorób Płuc w Zabrzu – Biskupicach oraz z innymi ośrodkami specjalistycznymi w woj. śląskim.

Jak województwo walczy z COVID-19?

Na Śląsku sukcesywnie powiększa się miejsca dla pacjentów COVID-19. Świadczy o tym chociażby ciągły wzrost liczby łóżek dostępnych dla zakażonych koronawirusem. Ogółem w naszym województwie jest już 3714 miejsc, z czego zajętych 2114. Liczba łóżek respiratorowych natomiast wynosi 283 – zajętych jest 219.

Władze województwa śląskiego przekazały szpitalom w tym roku 330 milionów złotych na zakup niezbędnego sprzętu i środków ochrony osobistej. Województwo śląskie zarządza największą w kraju siecią placówek medycznych, w tym aż 36 szpitalami. Na zakup sprzętu niezbędnego do walki z pandemią przeznaczono 11,8 mln zł. To dofinansowanie było natomiast realnym wsparciem dla samorządów.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search