Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Nabór na Mieszkania Plus nie ruszy we wrześniu

Z26278834V,Nowy Nikiszowiec Skalowacz Pl

W Katowicach powstaje osiedle Nowy Nikiszowiec, które jest efektem rządowego projektu „Mieszkanie Plus”. Nabór przyszłych najemców miał ruszyć lada moment. Skąd ta zmiana planów?

Nowy Nikiszowiec

Osiedle jest budowane nieopodal najstarszego kompleksu budynków robotniczych – Nikiszowiec. Prace nad inwestycją rozpoczęły się już dwa lata temu. Obecnie budynki są podzielone na trzy kwartały, o różnych poziomach budowy. W pierwszym mieszkania są na etapie wykończenia: trwa montaż paneli i zakładanie drzwi wejściowych. W drugim trwają prace związane z malowaniem ścian i kładzeniem płytek ceramicznych. W trzecim odbywają się prace przy elewacji budynku.

Budynki, które tam powstają nawiązują do zabytkowych pierwowzorów.Czterokondygnacyjne, niskie obiekty stworzono tak by tworzyły kwartały z wewnętrznymi zielonymi dziedzińcami. Kolorystyka obiektów nawiązuje do nikiszowskiej tradycji – ceglasty kolor elewacji. Osiedle Nowy Nikiszowiec jest realizowane przez spółkę celową MDR Katowice z siedzibą w Warszawie, utworzoną przez PFR Nieruchomości SA oraz Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Ten projekt nie jest jedyny – w przyszłości ma powstać kolejnych ok. 500 mieszkań na terenie dzielnicy Szopienice.

Czemu nabór najemców nie ruszył?

W kwietniu, tego roku, spółka PFR Nieruchomości zapowiadała, że nabór przyszłych najemców tej największej inwestycji na Śląsku nastąpi w czerwcu. Plany te jednak uległy zmianie. Ze względu na epidemię koronawirusa, spółka postanowiła przenieść nabory na wrzesień. PFR Nieruchomości uważało, że w tym terminie wszyscy będą mieli równe szanse na złożenie wniosku, a i samo wypełnienie deklaracji będzie odbywać się w sposób jak najbardziej bezpieczny. Ten termin również został przesunięty. Spółka PFR Nieruchomości chce rekrutować najemców, gdy sytuacja z mieszkaniami będzie już stabilna. Spółka ogłosiła w komunikacie, że negocjacje jakie są zawierane z głównym wykonawcą mogą wpłynąć na termin realizacji prac. Do czasów zakończenia rozmów niemożliwe jest wyznaczenie nowej daty naborów. Kolejne oświadczenie spółka ma wydać po 30 października.

Jak będzie wyglądać rekrutacja najemców?

Nabór będzie składał się z dwóch etapów. Przyszli najemcy będą weryfikowani pod kątem spełnienia kryteriów społecznych przyjętych przez katowicki samorząd. Drugi etap weryfikacji to sprawdzenie przyszłego najemcy czy jest w stanie płacić czynsz – określana jest tutaj zdolność czynszowa. Każda osoba, która szuka mieszkania, znajdzie tu coś dla siebie – powierzchnia lokali mieszkalnych waha się od 36 do 94.5 m kw. Na osiedlu powstanie również 11 lokali handlowo-usługowych o powierzchni od 30 do niemal 220 m kw.

Program Mieszkanie Plus oficjalnie rozpoczął się 12 października 2016 r. w Katowicach jako jeden z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Katowice to również pierwsze miasto w Polsce, w którym powstaną osiedla mieszkaniowe oparte na projektach nagrodzonych w ogólnopolskim konkursie na dom modelowy.

fot. PFR Nieruchomości

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search