Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Naprawią chorzowski Kapelusz. Hala wystawowa znów będzie atrakcją

Previous Next

Zarząd Parku Śląskiego zapowiedział gruntowną modernizację infrastruktury znajdującej się na terenie ogrodu. Wśród zaplanowanych prac znajduje się także projekt remontu modernistycznej Hali Wystawowej.

Budynek wraca do łask 

"Kapelusz" powstał w roku 1968 roku. Jego twórca - Jerzy Gottfried - zaprojektował obiekt wystawowy, który przez kolejne dekady budził uznanie gości. Odbywały się tutaj różne spotkania, wystawy oraz prelekcje. Niestety czasy świetności każdej infrastruktury mijają. Tak stało się również z parkową halą, która zaczęła powoli niszczeć. W roku 2014 została zamknięta, ponieważ ekspertyza budowlana wykazała, że konstrukcja ma zbyt wiele mikrouszkodzeń, by dalsze organizowanie w niej wydarzeń było bezpieczne dla uczestników. Po długim okresie stagnacji zapadła w końcu decyzja, co stanie się z historycznym budynkiem: przejdzie gruntowny remont.

Na początek zarząd terenu zlecił wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego. Zadania tego podjęła się firma Lodrom z Krakowa. Podpisanie umowy między przedsiębiorstwem, a zarządem parku miało miejsce 26 sierpnia. Co nowego pojawi się w wyglądzie hali? Czy "Kapelusz" dalej, zgodnie z nazwą, zachowa swój oryginalny kształt?

Koncepcja architektoniczna powstanie z poszanowaniem praw autorskich architekta Jerzego Gottfrieda, jednego z najwybitniejszych architektów doby modernizmu w Polsce, który stworzył projekt budowy hali - tłumaczy rzecznik prasowa Parku Śląskiego, Dagmara Piskorz. - Docelowo obiekt ma zostać unowocześniony o najbardziej innowacyjne systemy grzewcze, chłodzące i służące odzyskiwaniu ciepła. Zmieni się również układ komunikacyjny w obrębie hali, tak aby dostęp do obiektu był jeszcze dogodniejszy - dodaje. 

To dopiero początek modernizacji

Pamiętajmy, że wykonanie projektu to dopiero początek prac remontowych. Przedsiębiorstwo Lodrom na wykonanie projektu dostało pół roku. Członkowie zarządu obiektu informują, iż postępy w pracach będą z nimi na bieżąco konsultowane. W związku z tym, że "Kapelusz" doczekał się już szczytnego tytułu zabytku, działania architektów skontroluje także konserwator. Następnym krokiem stanie się znalezienie wykonawcy działań modernizacyjnych. Koszt całej inwestycji szacuje się na 20 milionów złotych. 

Hala Wystaw „Kapelusz” to najbardziej rozpoznawalny obiekt na terenie Parku Śląskiego, jeden z bardziej awangardowych obiektów na terenie naszego województwa – informuje Agnieszka Bożek, Prezes Parku Śląskiego. – Z niecierpliwością czekam, aż Hala Wystaw "Kapelusz" odzyska swój dawny blask i ponownie będzie tętnić życiem – zapewnia.

fot. Park Śląski

 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search