Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Nareszcie! Rząd powołał nowego pełnomocnika ds. górnictwa węgla kamiennego

Nareszcie wybrano nowego pełnomocnika ds. górnictwa węgla kamiennego. Został nim Jonasz Drabek, ratownik górniczy, który pracował w oddziałach robót przygotowawczych na wszystkich stanowiskach od stażysty do wyższego dozoru górniczego. Zastąpi Adama Gawędę, który został odwołany z tego stanowiska po koniec marca.

Mamy nowego pełnomocnika ds. górnictwa węgla kamiennego. Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin powołał 11 maja na to stanowisko Jonasza Drabka. Przyglądając się życiorysowi nowego pełnomocnika, może stwierdzić, że to idealny kandydat na to stanowisko. Oprócz tego, że Jonasz Drabek jest ratownikiem górniczym, który pracował w oddziałach robót przygotowawczych na wszystkich stanowiskach od stażysty do wyższego dozoru górniczego, ukończył także Wydział Górniczy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ma ukończone także studia podyplomowe z zakresu inżynierii finansowej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz studia podyplomowe w zakresie zarządzania projektami na Politechnice Śląskiej.

- W Ministerstwie Aktywów Państwowych realizuje zadania związane z restrukturyzacją i zarządzaniem sektorem górnictwa węgla kamiennego. Jest dyrektorem Departamentu Górnictwa. W ramach obowiązków sprawuje nadzór nad sektorem górniczym, spółkami górniczymi i instytutami branżowymi. Jest również odpowiedzialny za obszar regulacji i finansowania górnictwa- czytamy w rządowym komunikacie. 

Nominacja Jonasz Drabka na stanowisko pełnomocnika ds. górnictwa wypełnia lukę po Adamie Gawędzie, który 27 marca 2020 r. został odwołany ze stanowiska wiceministra aktywów państwowych i pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Od półtora miesiąca to stanowisko było nieobsadzone, a był to szczególnie trudny czas dla tej branży. Przypomnijmy, że w niedzielę, 10 maja, Śląski Urząd Wojewódzki poinformował, że koronawirusa wykryto w próbkach pobranych od 108 mieszkańców naszego województwa – górników z czterech zakładów górniczych: KWK Jankowice, KWK Murcki – Staszic, KWK Pniówek i KWK Bobrek. Badani są ci pracujący w pięciu kopalniach, w których wykryto największą liczbę zakażeń. Chodzi o pracowników kopalni: Jankowice, Murcki – Staszic, Sośnica należących do Polskiej Grupy Górniczej, KWK Pniówek zarządzanej przez Jastrzębską Spółkę Węglową oraz KWK Bobrek Węglokoksu.

fot. gov.pl

Wcześniej pisaliśmy: 

Tysiące przebadanych górników, ale na tym nie koniec. Trwa pobieranie wymazów od pracowników KWK Murcki-Staszic

4 tys. górników zostanie przebadanych na koronawirusa

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search