Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Nauka jest kobietą! 11 lutego to Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce

Sklodowska

W tym roku dzisiaj wypada popularny Tłusty Czwartek. Mało kto wie, że 11 lutego to także – Międzynarodowy Dzień Kobiet w Nauce. W końcu nauka nie jest domeną jednej płci. — Nie należy się dać ponieść stereotypom, trzeba je łamać — mówi Dyrektor dr inż. Magdalena Letun-Łątka.

Nie trzeba daleko szukać. Na politechnice przedstawicielki nauki podejmują masę wyzwań w dziedzinach i dyscyplinach naukowych technicznych. Jak same podkreślają, nauka nie jest domeną jednej płci

W rozwój technologii i nauki powinny być zaangażowane wszystkie utalentowane osoby w danym kierunku bez względu na płeć — mówi dr hab. inż. Elwira Zajusz-Zubek, prof. PŚ. — Wydaje mi się, że zasadniczą cechą jest entuzjazm kobiet, przy tym także krytycyzm w stosunku do siebie i prowadzonych przez siebie badań. Zaangażowanie w pracę, pracowitość – to są te cechy, które nam jako kobietom pomagają w badaniach — mówi badaczka.

Na co dzień zajmuje się ochroną powietrza. W końcu prace naukowe poświęcone tej dziedzinie mają ogromne znaczenie w przemianach naszego regionu i czekającej nas transformacji energetycznej.

Moim obszarem badawczym są głównie zanieczyszczenie gazowe, pyłowe w zakresie ochrony powietrza. W dotychczasowych badaniach najwięcej uwagi poświęciłam węglom i wszystkim badaniom związanym z przetwórstwem węgla, a więc procesom spalania węgla, pirolizy węgla — wyjaśnia.

„Trzeba łamać stereotypy”

Zaangażowanie, pasja oraz motywacja do zdobywania wiedzy są zdecydowanie silniejsze od stereotypów, dzielących dziedziny na żeńskie i męskie.

Przez ostatnich kilka lat uczę na kierunku lotniczym. Tam nie ma zbyt wielu kobiet. Te panie radzą sobie fantastycznie. Jestem więc zachwycona jako kobieta, która uczy studentów przedmiotów o profilu lotniczym, że są tam panie, które kontynuują tę naukę oraz wiedzę i naprawdę świetnie się odnajdują. Nie należy się dać ponieść stereotypom, trzeba je łamać — mówi Dyrektor dr inż. Magdalena Letun-Łątka łączy pracę naukową z realizacją działań w Centrum Inkubacji i Transferu Technologii.

Według niej synergia nauki i biznesu pozwala dostrzec potrzeby m.in. współczesnej gospodarki. — To bardzo zmieniło moje podejście do nauki. Rozwiązania, które powstają w Uczelni, wielokrotnie były robione „na półkę”, a jednak dzisiejsze czasy wymagają od nas elastyczności, elastycznego podejścia do nauki, do tego, co jest potrzebne na rynku, innowacyjne. Wielokrotnie jako naukowcy musimy wyjść ze swojej strefy komfortu, czyli świadomości na temat tego, czym się zajmujemy, w stosunku do tego, jakie potrzeby są na rynku — wyjaśnia.

O tym, że nauka nie ma płci, a liczą się kompetencje i potencjał danej osoby, przekonuje także dr hab. Małgorzata Dobrowolska, prof. PŚ, Dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań Interdyscyplinarnych. Na co dzień łączy zainteresowania związane z dwoma dyscyplinami: psychologią (w tym pracy i zarządzania) oraz zarządzaniem (w tym zarządzaniem zasobami ludzkimi). Ponadto wraz z zespołem przygotowuje narzędzia diagnostyczne związane z Przemysłem 4.0, nowymi formami pracy czy też środowiskiem.

Nauka pozbawiona jest płci, wiąże się z naszymi predyspozycjami. Jest tak, że nie każdy nadaje się na przykład na sportowego rajdowca. Czasami patrzymy też na inne zawody i mówimy: „szalony, jak to możliwe, że może to wykonywać, co go inspiruje?”. To jest więc podobne do tego, gdy się uprawia naukę. Trzeba lubić takie elementy jak laboratoria, biblioteki, jak czasem nudne modele czy przeglądnie bazy danych różnych artykułów, książek — mówi dr hab. Małgorzata Dobrowolska, prof. PŚ. — Z zewnątrz czasem wygląda to na zawód, który być może jest pozbawiony różnych ekstrawaganckich kwestii, ale to jest wszystko związane z tym, do czego pasujemy i co daje nam prawdziwą przyjemność. To jest klucz, którym powinniśmy się kierować, wybierając zawód. Jakie są nasze predyspozycje, kim jesteśmy i jaka powinna być nasza droga zawodowa — dodaje.

A czy podział na płci obowiązuje w Kosmosie? Z pewnością z tym zagadnieniem mogła spotkać się Wiktoria Dziaduła, studentka architektury, uczestniczka symulowanej misji kosmicznej LunAres. — Jeśli chodzi o prawdziwe misje kosmiczne, można było zauważyć do niedawna trend, że więcej mężczyzn brało w nich udział, ale teraz się to wyrównuje i coraz więcej kobiet przystępuje do tych misji — wyjaśnia. — Warto zwrócić uwagę na to, jak kobiety chcą współpracować i razem działać dla wspólnego celu. Myślę, że to jest taka cecha, która odróżnia świat męski i damski. Taka opiekuńczość też jest ważnym aspektem. Troszczenie się o członków swojej załogi – to jako przykład na misji kosmicznej. Również budowanie bliskich relacji z innymi, to też jest taka cecha, która może wyróżniać kobiety. Chociaż to też nie jest zasadą w tych wszystkich działaniach, mówimy o generalnych cechach i zrachowaniach – dodaje.

Odwaga w podejmowaniu decyzji, motywacja do działania oraz zaangażowanie to cechy, które młodym kobietom naukowcom pomagają osiągać sukcesy w wybranej dziedzinie. — Wszystkie te dziewczyny, które są inteligentne, utalentowane w kierunku choćby inżynierii środowiska czy szeroko rozumianych nauk technicznych, jak najbardziej zachęcam do studiowania na naszych kierunkach, dlatego że wszyscy bez względu na płeć mamy równe prawo do studiowania i nauki w tych obszarach, które dotyczą naszych zainteresowań i które chcielibyśmy pogłębiać - zachęca dr hab. inż. Elwira Zajusz-Zubek, prof. PŚ.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search