Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Niebywała liczba wniosków do Budżetu Obywatelskiego w Katowicach

7. edycja Budżetu Obywatelskiego przyniosła niesamowite rezultaty. Mieszkańcy Katowic zgłosili w sumie 415 wniosków, z czego 76% uzyskało aprobatę. Które z nich przeszły do kolejnego etapu, a które nie spełniły wszystkich wymagań?

Setki pomysłów

Spośród miast wojewódzkich Budżet Obywatelski w Katowicach jest największy pod względem przeznaczonych środków w przeliczeniu na mieszkańca. W tym roku wnioski można było składać od 16 marca do 15 maja. Z powodu panującej epidemii koronawirusa wnioski były składane drogą elektroniczną, ale to w żaden sposób nie zniechęciło mieszkańców. W tym roku padł rekord złożonych koncepcji. Z 415 zgłoszonych pomysłów 317 pomyślnie przeszło weryfikację merytoryczną i formalną. Tak duża liczba zatwierdzonych wniosków dowodzi tylko jaki ogrom pracy mieszkańcy włożyli w przygotowanie swoich projektów. Najlepiej wypadły osoby z Nikiszowca – tam wszystkie wnioski przeszły pomyślnie weryfikację.

Najciekawsze z zaakceptowanych pomysłów

Jednym z interesujących projektów jest budowa wodnego placu zabaw w Parku Bolina. Realizacja zadania miałaby potrwać dwa lata, a koszt to 2 250 000 zł. W takim miejscu najmłodsi mogą się ochłodzić w upalny dzień jak i zażyć zabawy na świeżym powietrzu. Place zabaw tego typu mogą przybrać różną formę w zależności od tematyki: piracki statek, zamek, wyspa skarbów czy farma ze zwierzętami.

Następną realizacją, która może skraść serce mieszkańcom jest budowa tężni solankowej w Parku Kościuszki (największym terenie parkowym w granicach administracyjnych miasta). Miejsce, które jest często odwiedzane przez mieszkańców zyskałoby dodatkową atrakcję. Tężnia to drewniana konstrukcja wyposażona w pompy, które rozprzestrzeniają solankę po odpowiednio rozmieszczonych gałęziach. Wytwarza się wtedy specjalny mikroklimat, który pomaga w leczeniu wielu schorzeń układu oddechowego jak również wzmacnia system odpornościowy. Należy również nadmienić, iż w Katowicach istnieje już jedna tężnia solankowa i cieszy się ona ogromnym powodzeniem (w Parku Zadole). Od czasu powstania jest licznie oblegana przez mieszkańców. Cena budowy tężni solankowej w Parku Kościuszki to 700 000 zł, a roczne utrzymanie generowałoby koszty w wysokości ok. 40 tys. rocznie.

Sześć zaakceptowanych pomysłów to projekty związane z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Jeden z nich obejmuje budowę psiego parku „Wybieg dla psów Nodi”. Projekt ma zostać zrealizowany na terenie zielonym położonym na tyłach osiedla Przedwiośnie/Pogodna. To świetny pomysł, ponieważ miejsc z wybiegami dla psów jest jak na lekarstwo. Nie każdy właściciel psa posiada dom z ogrodem bądź ogródek działkowy, na którym zwierzę może się wybiegać. Koszt realizacji przedsięwzięcia wynosi 200 000 zł.

Jakie pomysły nie przeszły weryfikacji?

Wniosek dotyczący budowy miejskich poidełek - „Napij się wody na zdrowie” nie spotkał się z aprobatą. Po pierwsze w dobie epidemii koronawirusa niemożliwe jest stałe monitorowanie tych urządzeń. Następną kwestią są miejsca realizacji tego zadania. Większa część obszaru (Rynek i Plac Andrzeja) wymienionego w formularzu jest już objęta projektem „KatoPije – system poidełek miejskich w dzielnicy Śródmieście”, który został wybrany do realizacji w poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Interesującym pomysłem była budowa kompleksu tras rowerowych schodzących z Hałdy Kostuchna, niestety został on odrzucony ze względu na to, iż teren należy do Lasów Państwowych, a nie do miasta Katowice. Bardzo ciekawą koncepcją była „Sztuka na dach” dotyczącą stworzenia muralu maskującego dachy garaży miejskich przy ulicy Francuskiej. Projekt jednak nie doszedł do skutku, ponieważ powierzchnia, na której byłoby realizowane to zadanie wymaga gruntownego remontu. Taka realizacja wymagałaby nakładu wielu pieniędzy, więc dbając o środki publiczne odrzucono ten pomysł.

Pełną listę pomysłów na wykorzystanie środków z Budżetu Obywatelskiego poznamy dopiero na początku września, ponieważ do 27 sierpnia wnioskodawcy mogą jeszcze wycofać swoje zadania. Osoby, których wnioski zostały negatywnie rozpatrzone mają prawo odwołania się od decyzji do Prezydenta Miasta Katowice. Całość zasad dotyczących składania odwołania od wyników oceny wniosków zawarta jest w Regulaminie Budżetu Obywatelskiego (par. 4).

Na zaakceptowane i niewycofane pomysły mieszkańcy będą mogli głosować od 7 do 20 września 2020 r. Przypominamy również, że aby znaleźć się w gronie osób uprawnionych do udziału w głosowaniu należy w dniu 24 sierpnia 2020 r. być zameldowanym w Katowicach. Pozostali mieszkańcy będą mogli osobiście dopisać się do systemu głosowania w trakcie jego trwania. O wynikach głosowania dowiemy się do 29 września 2020 r.

fot. Radosław Kazmierczak

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search