Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Nowa zieleń w centrum Katowic już w kwietniu

Katowice Zielen

Już wkrótce w Śródmieściu pojawią się wiśnie, klony i szlachetne krzewy! Zakład Zieleni Miejskiej wybrał firmę, która w przyszłym tygodniu rozpocznie prace na Placu Kwiatowym i ulicy 3go Maja. Przetarg wygrała firma „BOTIKA” S.C. z Katowic. Efekty rewitalizacji zieleni będziemy mogli podziwiać z końcem kwietnia.

Prace mają rozpocząć się w połowie przyszłego tygodnia. . W pierwszej kolejności z ulicy 3-go Maja usunięte zostaną klony jesionolistne, które rosną w donicach oraz surmie z Placu Kwiatowego. Wszystkie drzewa oraz krzewy powędrują na kurację szklarniową do Działu Produkcji Roślinnej Zakładu Zieleni Miejskiej w Janowie i zadołowane, a na wiosnę zostaną posadzone w terenie. Na Placu Kwiatowym posadzonych zostanie szesnaście wiśni pikowanych "Kazan" oraz piętnaście klonów czerwonych „Redpointe”. Z kolei na 3-go Maja pojawi się dwadzieścia osiem klonów polnych „Elsrijk”, których uzupełnienie będą stanowić krzewy jałowca płożącego „Blue Forest”, cisu pośredniego „Hicksii”, róże „Heidetarum” oraz pnącza bluszczu pospolitego „Thorndale”.

– Bardzo się cieszę, że na Placu Kwiatowym oraz ulicy 3-go Maja pojawią się nowe drzewa i krzewy. Chcemy, aby zieleni w Katowicach było jak najwięcej, szczególnie w miejscach tak ważnych, jak ścisłe centrum miasta. Rewitalizacja zieleni na tym obszarze to kolejny krok w tym kierunku. Jako miasto prowadzimy szereg działań, których celem jest zazielenianie naszego miasta, min. poprzez możliwość partycypacji mieszkańców i tzw. „zielony budżet", sianie łąk, czy projekt wCOPdrzewo – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Wybrane gatunki drzew nie tylko znacząco poprawią estetykę, ale także zapewnią ciekawe warianty kolorystyczne nie tylko jesienią, ale nawet zimą. Nową zieleń będzie cechować odpowiednia żywotność oraz optymalne tempo wzrostu. Ponadto wymieniona zieleń będzie przystosowana do naszego klimatu i warunków, jakie panują w ścisłym centrum miasta. Finalny efekt zobaczymy i będziemy mogli ocenić z końcem kwietna tego roku.
Szacowany kosz tej inwestycji to ok. 250 tys. złotych.

Nasadzenia nowych drzew, zazielenienie przystanków, budki lęgowe dla ptaków czy też zajęcia z recyclingu – to wszystko pomysły mieszkańców, które zostaną zrealizowane w tym roku w ramach I edycji tzw. Zielonego Budżetu. Katowiczanie zgłosili łącznie aż 128 projektów, spośród których 54, o łącznej wartości dwóch milionów złotych, zyskało największe uznanie w oczach ekspertów.

Wśród zadań wybranych z propozycji mieszkańców znalazły się m.in. zazielenienie 22 przystanków – po jednym w każdej dzielnicy Katowic, odtworzenie małej retencji w Katowickim Parku Leśnym czy też urządzenie zielonego skweru przed Superjednostką. Z kolei we wschodnich dzielnicach miasta – Nikiszowcu, Janowie, Szopienicach, Burowcu i Dąbrówce Małej – w ramach jednego wniosku pojawią się nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów. W Brynowie powstanie ogród deszczowy, a w Kostuchnie łąka kwietna. Poza zazielenieniem miasta katowiczanie zgłosili propozycje, których realizacja oznacza wsparcie dla zwierząt. W tym roku na terenie Ligoty-Panewnik oraz Wełnowca-Józefowca pojawią się m.in. budki lęgowe dla ptaków miejskich, takich jak sikorki, szpaki i wróble, a w Koszutce nowe hotele dla owadów – wymienia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej.

Ponadto dzięki ogólnomiejskiemu projektowi „Zielona Szkoła – edukujemy ekologicznie” w wybranych klasach ósmych szkół podstawowych odbędą się zajęcia z zakresu tzw. zero waste (z ang. zero odpadów, zero marnowania). W Ligocie-Panewnikach i Zawodziu odbędą się warsztaty dla dorosłych m.in. w zakresie domowej hodowli ziół w doniczkach z recyklingu, tworzenia ekologicznych środków czystości i kosmetyków czy też własnoręcznej budowy budek lęgowych dla ptaków. Z kolei aktywiści z Piotrowic i Ochojca zainicjowali Otwarty Klub Przyrodnika, czyli cykl zajęć edukacyjno-przyrodniczych, które wzbogacą ofertę zajęć kulturalnych i edukacyjnych organizowanych przez Miejski Dom Kultury „Południe”. Start projektu uzależniony jest od aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju i możliwości MDK. Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową mdkpoludnie.com.

fot. Radosław Kaźmierczak

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search