Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Nowe ścieżki rowerowe na Jurze. Podpisano umowę

Previous Next

Dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego spotkali się marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża oraz wójtowie Tomasz Kucharski i Klemens Podlejski. Zebrani podpisali umowę w sprawie nowych tras rowerowych.

Rowerem przez Jurę

W naszym województwie coraz bardziej popularne staje się spędzanie czasu wolnego w sposób aktywny, na przykład na rowerze. Niestety wielu miłośników tego sportu narzeka na bark odpowiedniej infrastruktury. Mamy dla niech dobrą wiadomość. Już niebawem ruszy budowa kolejnych odcinków ścieżek rowerowych. Podpisano umowę na realizację inwestycji, dzięki której gminy Olsztyn i Żarki otrzymają w sumie dziesięć kilometrów nowych ścieżek rowerowych. Pojawią się także trzy Miejsca Odpoczynku Rowerzysty. Koszt projektu szacuje się na 9 milionów złotych. Na ten cel udało się otrzymać dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej. Dotacja wynosi 6,4 min zł. 

- Faktem jest, że Polacy swój wolny czas rekreacji spędzają na rowerze. Dlatego przystępujemy do budowy trasy, dzięki której rowerzyści w komfortowy sposób będą mogli się przemieszczać i podziwiać uroki Jury. Myślę, że dzisiaj podpisujemy umowę, która za jakiś czas zmaterializuje się poprzez dodatkowe rozwiązania komunikacyjne w postaci ścieżek - mówił podczas spotkania marszałek Jakub Chełstowski. - To się świetnie wpisuje w naszą politykę "Zielone Śląskie 2030", która będziemy niedługo ogłaszać. Z drugiej strony wkomponuje się to w tak zwany: "Szlak Pauliński", który opracowujemy z paulinami, jako ważne miejsce turystyczne i pielgrzymkowe - dodawał. 

Zabytki i bezpieczeństwo 

Nowa infrastruktura rowerowa z pewnością przyczyni się do promocji naszego regionu. Dzięki niej turyści będą mogli odwiedzić Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd, a w przyszłości Europejski Szlak Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Jednak to nie jedyna zaleta projektu. Do pozostałych można zaliczyć popularyzację przemieszczania się bezemisyjnymi środkami transportu i pozytywne skutki ekologiczne takiej postawy. Poprawi to także bezpieczeństwo samych mieszkańców. Dzięki nowym trasom, lokalni rowerzyści nie będą musieli korzystać z ruchliwych dróg powiatowych konkurując o miejsce z samochodami. 

- Gmina Żarki wspólnie z gminą Olsztyn już trzeci raz będzie realizowała projekt w zakresie tras rowerowych. Mamy doświadczenie, jaki wpływ ma infrastruktura rowerowa na rozwój gminy - tłumaczył burmistrz Żarek Klemens Podlejsk. - Dla nas to jest impuls do ekonomicznego rozwoju - dopowiadał.

O korzyściach, jakie przyniesie samorządom nowa inwestycja, mówił także wójt gminy Olsztyn. Podkreślał, że region Jury Krakowsko-Częstochowskiej może zaoferować zwiedzającym wiele unikatowych atrakcji.

- Mamy krajobrazy, świetną przyrodę, mamy średniowieczny zamek w Olsztynie, siedemdziesiąt jaskiń, Rezerwat Przyrody "Sokole Góry" o takich walorach przyrodniczych jak Woliński Park Narodowy, więc jest po co przyjechać  - opowiadał Tomasz Kucharski. - Jeśli będzie ta infrastruktura komunikacyjna w postaci ścieżek rowerowych, to na pewno przyczyni się to do zwiększenia bezpieczeństwa oraz tych kwestii gospodarczych, turystycznych i będzie po prostu więcej rowerzystów - podkreślał. 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search