Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Nowy dworzec autobusowy w Katowicach. Wkrótce otwarcie!

Centrum Przesiadkowe Sadowa

Przy ulicy Sądowej wybudowano Centrum Przesiadkowe, które będzie pełnić funkcję m.in. Międzynarodowego Dworca Autobusowego. Władze miasta zdecydowały się w końcu na udostępnienie go użytkownikom.

Estetyczny i nowoczesny

Rzecznik prasowa Urzędu Miasta Ewa Lipka poinformowała, że 30 września o godzinie 13:00 nastąpi uroczyste otwarcie budynku. Powstałe centrum przejmie funkcję, jaką dotychczas sprawował przystanek Katowice Piotra Skargi. Prace nad inwestycją rozpoczęto w 2018 roku. Pierwotnie zakładano, że uda się ją dokończyć dużo wcześniej, bo jeszcze w ubiegłym roku. Później pojawiały się kolejne komplikacje związane między innymi z pandemią koronawirusa oraz jej konsekwencjami dla transportu. Finalnie dworzec zostanie oddany do użytkowania w przyszłą środę. 

- Otwarcie Centrum Przesiadkowego Sądowa, które będzie pełniło również rolę Międzynarodowego Dworca Autobusowego, odbędzie się 30 września. Szczegóły dotyczące zmian w komunikacji miejskiej oraz zasad funkcjonowania obiektu przedstawimy wkrótce! - oświadczają urzędnicy.

Z obiektu przy ulicy Sądowej skorzystają przed wszystkim przewoźnicy. Niektórzy wyrazili już chęć przeniesienia się do nowej lokalizacji. Pojawią się tam również autobusy transportu miejskiego. Obecnie trwają ustalenia z Zarządem Transportu Metropolitalnego dotyczące nowego rozkładu jazdy. Przy dworcu znajdą się miejsca parkingowe dla 50 pojazdów. Zadbano także, by nie zabrakło poczekalni, przechowalni bagażu, punktu prasowego oraz wiaty rowerowej. Planuje się także otwarcie małego lokalu gastronomicznego. 

Budową nowego dworca zajęła się firma Budimex. Koszt inwestycji wynosi około 60 milionów złotych. Przypomnijmy, że w tym roku mają zostać oddane także dwa inne Centra Przesiadkowe: Brynów i Zawodzie. Infrastruktura została zrealizowana dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Dworzec Autobusowy będzie oddalony o 600 metrów od Dworca PKP. Dla porównania, by przesiąść się z pociągu do autobusu na przystanku przy ulicy Skargi, musimy przejść około 500 metrów. Na początku tego roku prezydent miasta Marcin Krupa zapowiedział, że podróżujący nie będą musieli pokonywać tego dystansu pieszo. Do centrum przesiadkowego możliwe stanie się dotarcie autobusem. Co więcej, by przejechać ten krótki odcinek nie trzeba będzie nawet kupować biletu. 

fot. Budimex

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search