Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Nowy plac zabaw w Parku Śląskim. Robi wrażenie!

Previous Next

Otwarcie nowego placu zabaw, EKOsłupki oraz podpisanie umowy na Miasteczko Ruchu Drogowego. Inwestycja goni inwestycję, Park Śląski nie zwalnia tempa.

Nowy plac zabaw nie tylko dla dzieci

Na końcu promenady Ziętka, przy alei Harcerskiej niedaleko Stadionu Śląskiego, powstał nowy integracyjny plac zabaw. Projekt został zrealizowany w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Koszt prac wyniósł prawie 700 tys. zł.

Plac zajmuje prawie 2200 metrów kwadratowych. Największą atrakcją jest tzw. Duży zestaw zabawkowy, na który jest zjeżdżalnia, linarium i ścianka wspinaczkowa. Jego wymiary są imponujące - długość wynosi 12 metrów, a wysokość 4 metry. Na placu zabaw powstała wielka piaskownica, są karuzele, huśtawki, a na skarpie kolejna zjeżdżalnia. Poza tym dzieci mogą skorzystać z trampoliny i ruchomego pomostu.

- Idą dobre czasy – mówi Piotr Kupicha, wokalista zespołu „Feel”, który specjalnie przyjechał do Parku Śląskiego na otwarcie nowego placu zabaw. – Nasz chorzowski park jest jednym z największych na świecie, jest większy nawet od Central Parku w Nowym Jorku. Chcemy żeby był popularny w całym kraju – dodaje.

Chociaż plac zabaw kojarzy się głównie z dziećmi, ten służy także ich rodzicom i dziadkom. Dlaczego? Oprócz strefy zabawy, jest również ta do rekreacji dla osób starszych. Mowa o siłowni pod chmurką. Kto po treningu będzie chciał odpocząć, może skorzystać z zestawów piknikowych, wygodnych ławek i leżaków.

EKOsłupki kontrolują jakość powietrza w parku

Zanim wybierzemy się na plac zabaw ze swoimi pociechami, warto sprawdzić jaka jest aktualnie jakość powietrza. Teraz będziemy mogli to zrobić.

- Nie zwalniamy tempa. Postawiliśmy pięć EKOsłupków. W prosty sposób, za pomocą sześciu kolorów wskazują stan jakości powietrza w parku. Wystarczy pobrać aplikację i obserwować jakie mamy powietrze. To pozwoli na dostosowanie spaceru czy aktywności na terenie parku – wyjaśnia Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego.

Każdy słupek pełni funkcję informatora. Światło zamontowane na górze wskazuje jakość powietrza. Przygotowano sześciokolorową skalę: od soczyście zielonej – jakoś powietrza bardzo dobra, zawartość szkodliwych płynów od 0 do 10, po wiśniową – jakość powietrza bardzo zła, zawartość szkodliwych płynów powyżej 150. Słupki rozstawione są w pięciu lokalizacjach w Parku Śląskim. Znajdziemy je przy hali Powstań Śląskich, przy al. Gwiazd od strony Świątyni Petrycha, na skrzyżowaniu al. Harcerskiej z promenadą gen. Ziętka oraz przy al. Żyrafy od strony wylotu na ul. Chorzowską. By zobaczyć jakość powietrza, wystarczy pobrać darmową aplikację na telefon – „EkoSłupek”.

Znów będzie Miasteczko Ruchu Drogowego

- Na tym placu zabaw nie kończymy – zapowiada Agnieszka Bożek prezes Parku Śląskiego. – Wczoraj Zarząd Parku podpisał umowę na budowę Miasteczka Ruchu Drogowego. Do końca czerwca przyszłego roku będzie projekt o wartości 145 tys., a następnie przetarg i wykonanie – dodaje.

Nowa atrakcja ma powstać w nawiązaniu do dawnego miasteczka na terenie Ośrodka Harcerskiego. Wykonawcą zadania będzie firma Meritum Projekt z siedzibą w Katowicach, która złożyła najkorzystniejszą ofertę. Koncepcja zakłada podzielenie miasteczka na cztery strefy: dla najmłodszych użytkowników, którzy korzystają z rowerków biegowych oraz tych na czterech kółkach; strefę gier ulicznych; strefę skatepark; strefę miasteczka ruchu drogowego. Miasteczko będzie pełne infrastruktury i przeszkód, które możemy napotkać na prawdziwej drodze. W planach jest budowa i postawienie: ronda, progów zwalniających, skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, atrapy przejazdy kolejowego ze szlabanem, tunelu d przejazdu z oświetleniem, a także imitacji stacji benzynowej oraz przystanku autobusowego z wiata.

Koncepcja zakłada również przeniesienie skateparku, który obecnie znajduje się przy kąpielisku „Fala” z możliwością dodania nowych przeszkód. Ma powstać ścianka wspinaczkowa, rowerowy tor przeszkód, plac do zdawania egzaminy na kartę rowerową, a nawet warsztat do naprawy jednośladów. Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie dwóch koncepcji architektonicznych, opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego oraz uzyskanie pozwolenia na budowę. Inwestycja ma się zakończyć w 2022 roku.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search