Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Odwołano proboszcza parafii św. Anny na Nikiszowcu. Ks. Tomasz Seweryn usunięty przez diecezję

Msza

Ks. Tomasz Seweryn nie będzie już proboszczem w parafii św. Anny na Nikiszowcu. Został odwołany przez Archidiecezję Katowicką - Ludziom przebaczę, kurii nie - mówił ksiądz po ostatniej mszy.

 Nie było mu dane zostać długo proboszczem w parafii św. Anny. Ksiądz Tomasz Seweryn sprawował pieczę na Nikiszowcu od lata 2020 roku. Zastąpił ks. Zygmunta Klima, który został przeniesiony do Lędzin. Mieszkańcy bardzo negatywnie przyjęli ten obrót spraw, były planowane nawet protesty.

– Proszę o niepodejmowanie żadnych działań, które zmąciłyby te piękne nasze wspólnie przeżyte chwile. Proszę o nie organizowanie żadnych spotkań, nie pisanie żadnych petycji – apelował do wierzących ks. Zygmunt Klim w oświadczeniu opublikowanym przez parafię.

Nowy proboszcz, który przyjechał prosto z USA, zaczął wprowadzać gruntowne zmiany. O ile jeszcze mieszkańcy przymykali na nie oko, o tyle wymówienie umowy najmu pomieszczeń społecznikom z Centrum Aktywności Lokalnej było już ciosem poniżej pasa.

Proboszcz, według zaleceń ekonoma archidiecezji zmniejszył również liczbę pracowników w parafii. Jeszcze w sierpniu pracowało tu 14 ludzi. Liczba ta zmniejszyła się do 10. Jak wyjaśniał nowy proboszcz, wprowadzane zmiany wynikają głównie z trudnej sytuacji Kościoła w dobie pandemii. Mieszkańcy nie byli także zadowoleni z niedoświetlonej świątyni. Ks. Tomasz Seweryn wyjaśnił, że instalacja wymaga remontu. Hejterom znów groził sądem.


Ludziom przebaczam, kurii nie – mówi ks. Tomasz Seweryn.

Po ostatniej mszy ks. Tomasz Seweryn wygłosił przemówienie, w którym krytykował kurię.

- Ja naprawdę się tu nie prosiłem, nie wygrałem żadnego konkursu żeby tu być proboszczem. Niektórzy drwią ze mnie, że Amerykanin, a czy ty wiesz z jakiego powodu ten człowiek wyjechał do Ameryki, a może któryś z biskupów mu coś zrobił i musiał wyjechać? – mówił ks. Tomasz Seweryn do swoich parafian z ambony.

Przypominał także przykre dla niego zdarzenia, jak podpalenie parafialnej choinki, czy też palenie kukły z napisem „ksiądz Tomasz Seweryn”. - Byłem przerażony gdzie jestem. Byłem też przerażony, że nikt nie był mi w stanie pomóc w tym momencie. Jak można tak społecznie kogoś zlinczować i za co? – opowiada ksiądz. - 15 grudnia demolują nam choinkę i grupa ludzi mówi wypier…, przepraszam, nie będę kończył. Pojawia się policja, która to wszystko pacyfikuje, ja się pytam gdzie jest kuria w tym czasie – dodaje.

Ks. Tomasza Seweryna zastąpi teraz ks. Jacek Staniec. Pochodzi z Bogucic i do tej pory opiekował się domem rekolekcyjnym w Koniakowie. Będzie proboszczem w parafii św. Anny od 31 stycznia. 

PRZEMÓWIENIE KS. TOMASZA SEWERYNA VIDEO:

fot. PRTSC Tutube/ U św. Anny Katowice - Janów

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search