Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Ogólnopolska akcja "Prędkość" - podsumowanie

Pomiar1 Skalowacz Pl

Piraci drogowi są codziennością, z jaką stykają się polscy policjanci. W zeszły piątek w Katowicach odbyła się akcja „Prędkość”, która miała za zadanie poprawę bezpieczeństwa na drodze. Przedstawiamy wyniki działań.

Prędkość, która zabija

Kierowcy często nie mają wyobraźni, która jest tak ważna podczas jazdy samochodem. Przy rozpędzonym samochodzie droga hamowania jest znacznie opóźniona, co skutkuje w najmniejszym wypadku stłuczką, ale często kończy się ofiarami śmiertelnymi. Dlatego też 14.08 na terenie miasta została przeprowadzona akcja „Prędkość”. Od godziny 6 do 22 funkcjonariuszy policji można było spotkać w rożnych częściach Katowic. Wzmożone kontrole zostały prowadzone w miejscach, gdzie kierujący szczególnie nie stosują się do obowiązującej prędkości. Podczas wykonywanych czynności mundurowi korzystali z urządzeń do pomiaru prędkości oraz samochodów wyposażonych w wideo rejestratory. Funkcjonariusze oprócz kontroli prędkości sprawdzali również stan trzeźwości, jak również wyposażenie samochodu oraz dokumenty.

Smutny bilans

Mimo, iż szybka jazda może mieć tragiczne skutki tylko w piątek odkryto 112 przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości przy 118 skontrolowanych pojazdach. W czterech przypadkach zatrzymano prawo jazdy. W czasie kontroli udało się również zatrzymać jedną osobę poszukiwaną.

Bądźmy świadomi

Do akcji „Prędkość” oprócz katowickiej drogówki włączył się również Zespół Profilaktyki Społecznej w Katowicach. Funkcjonariuszki z tej grupy prowadziły rozmowy na temat bezpieczeństwa z kierowcami i uświadamiały ich o następstwach nie stosowania się do dozwolonej prędkości. Policjantki wręczały również informatory o zasadach bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych jak również odblaski.

Pamiętajmy, że im większa prędkość pojazdu tym:

  • droga hamowania jest dłuższa,
  •  postrzeganie otoczenia przez kierowców jest gorsze,
  • mniejsza przyczepność opon do nawierzchni,
  • skutki wypadku, do którego może dojść są o wiele tragiczniejsze.

Nadmierna brawura

Czemu ludzie przekraczają prędkość? Kierujący są zbyt pewni swoich umiejętności. Refleks, opanowanie a nawet dobrze wyposażony samochód to nie wszystko. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć co stanie się na drodze i jakie będą konsekwencje uderzenia w przeszkodę bądź pojazd. Morał: bądźmy ostrożni i stosujmy się do obowiązujących zasad.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search